Bolest zad trápí zjara téměř každého zahrádkáře. Co na ni zabírá?

Bolest zad trápí zjara téměř každého zahrádkáře. Co na ni zabírá?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Na jaře jsme obvykle díky sluníčku a delším dnům plni elánu do práce a rádi uklízíme, budujeme a přetváříme. Řada z nás tuto energii zužitkovává při práci na zahrádce, která je po zimě osiřelá a žádá si péči. Lékaři a fyzioterapeuti doporučují své síly nepřeceňovat, protože po zimě hrozí oslabenému tělu rychlejší namožení svalů a nepříjemné bolesti zad. Jak se vyhnout poškození zad při zahrádkaření?

Ten pocit zná snad každý zahrádkář. Je to každý rok podobné. Okopáváte, hrabete, ryjete, sázíte, plejete… a když se konečně po celém dni narovnáte, ohlásí se urputná bolest zad. Namožené svaly a akutní bolesti zad nejsou v tomto období nic neobvyklého. Praktičtí lékaři a fyzioterapeuti se s pacienty, kteří si přivodí bolest zad fyzicky náročnou prací na zahrádce, setkávají velmi často. Z dlouhodobého hlediska je pro zdraví nebezpečné provádět zahrádkářské práce ve špatných polohách. Můžete si totiž vypěstovat chronickou bolest zad nebo si způsob poškození zádového svalstva. Važte si zdraví a inspirujte se těmito tipy, jak se vyhnout bolesti.

Nepodceňte přípravu

Než se pustíte s vervou do práce, připravte tělo na fyzicky náročnou práci rozehřátím a rozcvičením. Ideální je kroužení pánví nebo kroužení v kolenou vleže na zemi. Tím rozhýbete kyčle a ulevíte zádům. Své síly nepřepínejte a nesnažte se trhnout rekord. Pokud budete svému tělu bedlivě naslouchat, samo vám dá signál, kdy je čas na přestávku a odpočinek u kávy. Důležitá je volba oblečení a obuvi, stejně jako pracovního náčiní. Jarní počasí může být zrádné, proto dbejte na dlouhé oblečení, které vám i v předklonu nebo pokleku bude zakrývat dolní část zad. Při zahrádkaření se člověk rychle zpotí a v kombinaci se studeným větříkem a chladu od země hrozí prochladnutí a bolest bederní páteře. Obuv by měla být pohodlná a pevná, aby zvládla i nerovný a měkký terén.

Neustrňte v jedné poloze

V zápalu práce nezapomeňte, že je třeba často měnit činnosti a občas se projít, protáhnout. Svalstvo musí dostat jiný směr tahu a prokrvit se. Zabráníte tak zatuhnutí svalů a přetížení z jedné polohy. Kromě častější změny pracovních poloh je také dobré vzít si k práci nízkou stoličku na sezení či klečení.

Pozor na správné pletí

Při pletí vsedě využijte nízké stoličky a rozložte svou váhu rovnoměrně na oba hýžďové svaly. Rozkročte nohy a zapřete obě paty k sobě do země. Lokty si opřete o vnitřní stranu stehen. Místo vytrhávání plevele dlaněmi a pažemi zapojte rovnou celé tělo. Vyvarujte se jakýchkoliv rotačních pohybů mezi pánví a trupem a pohybujte tělem jen jako celkem. Pokud plevel likvidujete vestoje, zapřete lokty o nohy, abyste si vytvořili podpěru a stabilní pozici. Držte páteř rovně a ohýbejte se jen v kyčlích, v žádném případě ne zády.

Když záda bolí

Pokud přeceníte své síly a dáte tělu zabrat, bolest zad či šíje se zcela určitě dostaví. V první řadě je nutné ji utlumit a po jejím ústupu zmírnit či omezit činnost, která k bolesti vedla. Od bolestivého pohmoždění pohybového aparátu vám pomůže léčivý homeopatický přípravek Traumeel. Obsahuje dvanáct druhů léčivých bylin a minerálních solí, které zabírají na namožené svaly a klouby, ale dá se použít i po úrazech, po operaci pohybového aparátu, na podlitiny a posttraumatické otoky. Mast nejen pomůže od bolesti, ale také urychlí celý proces hojení.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?