Fotovoltaická elektrárna je v České republice jedním z nejrozšířenějších zdrojů obnovitelné energie. Zájem o ni tento rok navíc výrazně stoupl, důvodem jsou bezesporu vysoké ceny energií. Nevyšší sezona instalací fotovoltaik je teď ale za námi, vládne obecné přesvědčení, že na zimu to nemá smysl. Jak je to doopravdy?
Energetický expert Jakub Tobiáš z LAMA Home upozorňuje, že fotovoltaiku je možné instalovat i během zimních měsíců, pokud teplota neklesne pod 5 stupňů a není vlhko. „Od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy jsme fotovoltaiku běžně schopni nainstalovat od 6 do 12 měsíců. Záleží na více faktorech, na stavebních možnostech domu a třeba i na tom, jak rychle je vyřízena žádost o dotaci,“ říká Tobiáš.
Tomu, aby byla žádost vyřízena co nejrychleji, půjdete nejlépe naproti tak, že splníte všechny podmínky dotačního programu a žádost bude vyplněna bez chyby. Většina společností zabývajících se fotovoltaikou však nabízí pomoc při vyřízení dotační žádosti, LAMA Home je jednou z nich.
Vyrábí fotovoltaika v zimě elektřinu?
Mnoho lidí je toho názoru, že fotovoltaika v zimě kvůli nepříznivému počasí nevyrábí elektřinu. Pravda je někde uprostřed. Fotovoltaika sice nedosahuje takových výsledků jako během jara a léta, elektřinu ale stále vyrábí, i když ne v plné kapacitě.
Důležitý je sklon panelů tak, aby představoval kompromis mezi jarními a zimní měsíci. „Při instalaci fotovoltaiky bereme v potaz umístění domu a pohyb slunce na obloze během celého roku. Zatímco někde může být nejideálnějším řešením natočit panely na jih, někde je vhodnější je otočit do dvou směrů, na východ a na západ. Záleží na tom, zda máte dům v údolí, nebo na kopci nebo zda nebydlíte vedle budovy, která tu vaši převyšuje. Následně řešíme sklon, ten je vhodné nastavit zhruba na 30 stupňů. Neplatí to ale univerzálně, každý dům má svá specifika,“ dodává Jakub Tobiáš.
Aby v zimě fotovoltaika fungovala co nejefektivněji, je třeba dbát na její údržbu. „Panely jsou sice vyrobené tak, aby z nich případný sníh sklouzával a neblokoval výrobu elektřinu. Může se ale stát, že bude velké množství sněhu, to je časté zejména v horských oblastech. V takových případech doporučuji zavolat specializovanou firmu. Nesmíme zapomínat na váhu sněhové pokrývky, která někdy může způsobit pokřivení jednotlivých panelů,“ říká Jakub Tobiáš.
O kolik můžete snížit výdaje?
Velmi záleží na vaší roční spotřebě a také na typu fotovoltaické elektrárny. Čísla LAMA Home hovoří o možné úspoře až 20 tisíc korun ročně, ale v současné situaci na trhu s energiemi to může být i více. Fotovoltaiky jsou realizovány na klíč a odpovídají vašim potřebám. Zvažte také možnost uložení nevyužité elektřiny do bateriového systému. Elektřinu pak lze využít později nebo ji můžete prodat zpět za férové peníze.