Interiérový designér a jeho role při zařizování interiéru

Interiérový designér a jeho role při zařizování interiéru

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože se již i u nás profese interiérového designéra pomalu dostává do obecného povědomí a postupem času jeho služeb využívá čím dál více lidí, stále se setkáváme s názorem, že se jedná o služby určené především movitým lidem. Převládá taktéž názor, že se práce designéra točí výhradně kolem designu konkrétního interiéru. To je ovšem daleko od reality. Naopak, interiérový designér vám může ušetřit spoustu času, energie a dokonce i peněz.

Tento problém ovšem pravděpodobně pramení z toho, že si mnoho lidí nedokáže představit náplň práce designéra, a tato profese je tak pro mnohé velkou neznámou. „I v dnešní době se setkávám s názorem, že je moje práce prospěšná pouze z estetického hlediska, a to i u klientů, kteří plánují mých služeb využít. Je pro ně pak často překvapením, až do jaké míry jim jsem schopna pomoci a vše zařídit,“ říká známá interiérová designérka Anke Glut.

Pomineme-li ovšem výše zmíněný fakt, dalším problémem je i to, že spoustu lidí považuje služby designérů za nadstandard, který stojí spoustu peněz. „Jako všechny služby na světe, i ty mé samozřejmě něco stojí. Lidé, kteří mých služeb využijí, ale dosáhnou nemalé časové i finanční úspory, je však třeba se na celou problematiku podívat z jiného úhlu pohledu. Díky službám interiérového designéra klienti nemusí trávit hodiny vybíráním jednotlivých kusů nábytku a doplňků a zároveň si mohou díky kontaktům s celou řadou partnerských dodavatelů přijít na nemalé slevy na vybavení či služby,“ uvádí Anke Glut příklad toho, jak mohou být interiéroví designéři prospěšní. Finanční úspory lze ovšem dosáhnout i v dlouhodobém časovém horizontu. Designér totiž dokáže navrhnout interiér tak, aby vydržel opravdu dlouho nebo aby šel bez větších zásahů pozměnit.

Designér vám zároveň může pomoc s řešením netypických či malých bytů, u kterých je vždy problematické vymyslet dostatečný úložný prostor. „Malé či netypicky řešené interiéry jsou pro někoho bez potřebného know-how pořádným oříškem. Je tu totiž třeba maximálně skloubit estetickou a funkční stránku tak, aby v interiéru vznikl dostatečný úložný prostor, který však nebude narušovat atmosféru interiéru. Je tak proto důležité plánovat dopředu a promýšlet veškeré možné varianty, což je nejideálnější provádět skrze 3D vizualizaci. Ta by však měla být samozřejmostí u každé realizace, aby klient přesně věděl, co může očekávat. Já své návrhy takto prezentuji vždy a do kompletní realizace se poté pouštím až po odsouhlasení klienta,“ dodává Anke Glut.

Jak ale můžete najít designéra, který odvede kvalitní práci odpovídající dané investici, a přitom vytvoří domov s vaším rukopisem? „O práci interiérového designéra samozřejmě nejvíce vypovídá jeho portfolio a reference předchozích zákazníků. Samozřejmostí před začátkem spolupráce by však měla být i osobní schůzka, na které je potřeba si ujasnit, co klient očekává. Jedině tak designér dokáže pochopit, jak klient žije a co preferuje, a zjistí, zda jsou na stejné vlně. Tím totiž dojde k tomu, že designér navrhne něco, co bude klientovi blízké,“ uzavírá problematiku Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?