Je krátkodobý pronájem v Čechách ještě stále výhodný? Ano, když víte jak na to!

Je krátkodobý pronájem v Čechách ještě stále výhodný? Ano, když víte jak na to!

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Krátkodobý pronájem v předchozích letech zažíval boom. Majitelé nemovitostí, kteří se takto rozhodli podnikat, si přišli na nemalé výdělky a netrvalo dlouho a tento trend začal zcela právem dělat městům, vládě a hoteliérům vrásky. Finanční správa proto přišla s novou metodikou, která zcela změnila pravidla hry a z krátkodobého pronájmu se ze dne na den stala regulérní živnost s odpovídající mírou pravidel, poplatků a povinností. Nově zavedená pravidla tak zapříčinila, že přestal být krátkodobý pronájem lukrativní a majitelům nemovitostí případný přivýdělek za nutné byrokratické kroky nestál. Nadcházející turistická sezona v Čechách však tuto problematiku opět otevírá.

Povinnosti vyplývající z provozování krátkodobého pronájmu

Jaké změny se ale provozování krátkodobého pronájmu nejvíce dotkly?  Předně je nutné zmínit, že jsou provozovatelé krátkodobého pronájmu povinni platit daň podle zákona o DPH, a to v případě, pokud za posledních dvanáct měsíců dosáhli obratu nejméně milion korun nebo se k platbě přihlásili sami. Tato povinnost se sice nezdá být jako problém, hranice pro platbu daně totiž není nijak nízká. Provozuje-li však někdo pronájmů hned několik, dá se předpokládat, že tohoto zisku dosáhne a platba daně ve výši 15 % pro něj tak bude povinná. Nutné je odvádět samozřejmě i daň z příjmu fyzických osob a ubytovací služby navíc podléhají i EET, a tak je poplatník povinen tržby za ubytování evidovat v rámci elektronické evidence tržeb.

Jak již bylo zmíněno, na provozování krátkodobého pronájmu je nyní nutné mít i živnostenský list, s čímž je spojeno například i řádné označení provozovny. Majitel nemovitosti, který ji bude za tímto účelem pronajímat, musí zároveň platit i zdravotní a sociální pojištění či rekreační a lázeňské poplatky městu. Samozřejmostí je poté hlášení ubytovaných cizinců na cizinecké policii. Spočítáte-li si tak jedna a jedna dohromady, vyjde vám poměrně náročná finanční a byrokratická zátěž, kvůli které se nezdá být krátkodobý pronájem výhodný. Na druhou stranu, vlastníte-li nemovitost v turisticky zajímavé lokalitě a víte, že vám kvůli nedostatku času na všechny nutné úkony uniká nemalý přivýdělek, byla by škoda neporozhlédnout se po alternativním řešení.

To nabízí nezávislá realitní společnost Bohemian Estates, která díky uzavření nájemní smlouvy s majitelem nemovitosti přebírá veškeré starosti na sebe. „Rozhodne-li se někdo jít s námi do zajištění krátkodobého pronájmu, podepisujeme s ním nájemní smlouvu, a tím figurujeme jako subjekt zodpovědný za samotný pronájem a i za plnění veškerých úředních náležitostí a platbu všech zákonných odvodů,“ říká David Novotný, majitel Bohemian Estates.

Co z toho pro majitele nemovitosti vyplývá?

Předně je nutné zmínit, že se jedná o jediný způsob, jak si nadále přijít k výdělku z krátkodobého pronájmu a zároveň se nestarat prakticky o nic. „Smlouva mezi námi a majitelem nemovitosti je nastavená tak, abychom brali všechna rizika a odpovědnost na sebe. Navíc nám čísla z předchozích let dokazují, že takto spravovaná nemovitost dosahuje vyšší obsazenosti, a dá se předpokládat, že pro majitele nemovitosti není spolupráce s námi finančně nijak náročná. Se službou komplexní správy zároveň souvisí například i to, že se postaráme o úklid či údržbu. Klient tak poté opravdu může jen sledovat, jak mu pronájem vydělává,“ uzavírá Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?