Oproti havarijnímu pojištění nebo cestovnímu pojištění, které patří mezi nejčastěji sjednávané pojišťovnické produkty, je životní pojištění nezřídka opomíjeno. Lidé tento produkt často podceňují a ukazuje se, že k jeho sjednání dochází až na základě nějakého impulsu. Jakého? A kdy se životní pojištění vyplatí?
Životní pojištění neslouží jako spoření
Životní pojištění rozdělujeme na čtyři druhy. Základním a nejčastěji sjednávaným životním pojištěním je pojištění rizikové. To funguje na stejném principu jako například povinné ručení a platí se na pravidelné bázi s tím, že k pojistnému plnění dochází až ve chvíli, kdy dojde k pojistné události. Tou může být například úraz s trvalými následky. Rizikové pojištění se sjednává na dobu několik let, v řádech jednotek až desítek. V těch šťastnějších scénářích ovšem k plnění nikdy nedojde, což je možná jedním z důvodů, proč s jeho sjednáním lidé obvykle tolik váhají. Ukazuje se ale, že pokud si ho sjednají nejčastějším důvodem je nějaký impuls. Může se jednat o narození dítěte a založení rodiny nebo o chorobu v rodině, případně o úraz, ke kterému přišel někdo blízký nebo příbuzný. V takovém okamžiku si mnozí uvědomují, jak je štěstí a materiální zabezpečenost pomíjivá a snaží se myslet do budoucna.
Mezi životní pojištění počítáme i důchodové pojištění a také investiční a kapitálové. Tyto tři druhy jsou tzv. rezervotvorné a měly by sloužit i jako spoření. Odborníci se ovšem shodují, že konkrétně investiční životní pojištění v dnešní době nedává smysl a je lepší investovat čistě do investičních produktů.
Cena životního pojištění
A na kolik životní pojištění vyjde? Záleží na mnoha faktorech. Například na zdravotním stavu pojišťované osoby a na jejích predispozicích. Také jsou ale důležité jednotlivé části pojistky. Pokud jsou součástí pojistky všechna rizika včetně smrti, úrazu, závažného onemocnění nebo invalidity, cena pojistného bude vyšší než když nějaké riziko vynecháte. Průměrně prý Češi platí kolem tisíci korun měsíčně, podle dat online porovnávače Porovnej24.cz však lze dobré životní pojištění pořídit již za několik stovek korun měsíčně, a tak zůstává rodinný rozpočet neohrožen a rizika i tak pojištěná.
Platí ovšem, že čím mladší si pojištění sjednáte, tím výhodnější nabídky obdržíte, a odborníci proto radí se sjednáním neotálet. První velké závazky jsou obecně považovány za mezní termín, kdy by mělo být životní pojištění hotové. Myslete na to obzvláště ve chvílích, kdy je na vašem výdělku závislý někdo jiný, a představte si, že byste se ocitli na delší dobu bez příjmu. Do problémů můžete dostat nejen sebe ale i osoby na vás závislé. Pojištění zároveň sjednávejte alespoň do důchodového věku. Nejvíce vás totiž podrží právě ve chvílích, kdy potřebujete vysoké příjmy.