Kreativní tvoření uvolní mysl a zažene chmury

Kreativní tvoření uvolní mysl a zažene chmury

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kreativita a její využití v každodenním životě je často opomíjena a podceňována a kreativní tvoření jako takové je mnoha lidmi považováno za koníček, který má zkrátit dlouhou chvíli. Kreativita nám přitom pomáhá ve vynalézavosti a díky jejímu pravidelnému pilování a obrušování se můžeme výrazně zlepšit nejen v hledání tvůrčích řešeních problémů, ale mnohdy má i terapeutické účinky.

Kreativní tvoření jako terapie

Kreativita totiž není jen umělecké nadání, ale je zásadní životní dovedností, při které se projevuje lidská zvídavost, vytrvalost, představivost, disciplinovanost a schopnost spolupráce. Při kreativním tvoření se zároveň učíme hledat souvislosti i tam, kde bychom je předtím nehledali, a následně můžeme být inovativní i v každodenním životě a v jeho běžných situacích.

Právě směřování klíčových vlastností na jeden cíl, které při kreativním tvoření využíváme, má zároveň i terapeutické účinky, a tak se nezřídka můžeme setkat s nejrůznějšími druhy skupinových lekcí kreativního tvoření  v institucích, jako jsou nemocnice, dětské domovy, domovy s pečovatelskou službou či například i vězení.

Taktéž se nezřídka setkáváme s názorem, že to je zejména kreativní tvoření, které dovoluje lidem relaxovat, na chvíli vypnout a odpoutat se od starostí všedního života. A nemusí se to týkat výhradně jen činností jako malování nebo tvoření hudby, které většinu lidí v tomto spojení ihned napadnou. Kreativně tvořit totiž lze cokoli. Kreativně tvořit můžeme dekorace do interiéru, oblečení, pomůcky do domácnosti a nespočet dalších věcí. Proto může být kreativní tvoření odpovědí pro tak široké spektrum lidí, může se v něm totiž najít prakticky kdokoli.

Jak rozvíjet kreativitu

Ne každý si však ve stresu a shonu, které jsou pro současnou dobu tak typické, dokáže na chvíli sednout a začít tvořit. Mnoho lidí totiž ani kreativitu nevidí jako způsob relaxace a odpočívají u činností, které nevyžadují mnoho pozornosti. Kreativita má ovšem mnoho podob, a tak ji lze přenášet na činnosti, které nám jsou blízké. Někdo rád pracuje s jazykem, a tak lze v rámci kreativního tvoření psát. Někdo má zase rád přírodu, a tak ji může kreativně přenášet k sobě domů v podobě tvorby nejrůznějších přírodních dekorací. A někdo zase zbožňuje gastronomii a může svou kreativitu uplatnit ve vaření. Je totiž na každém člověku, co mu vyhovuje nejvíce. Důležité je si ovšem uvědomit, co nás vlastně baví a co nám přináší požitek.

Jakmile si totiž připustíme, že kreativní tvoření není jen koníček, ale může pozitivně ovlivnit naše rozpoložení a náladu, možná se mu přestaneme tolik bránit. A jak začít s rozvíjením kreativity, když jsme doteď trávili své večery u televize nebo u počítače? Inspiraci lze hledat v nejrůznějších obchodech pro kreativce, kde se častou soustředí lidé se stejným či podobným záměrem a kde nezřídka najdeme něco konkrétního, co by nás mohlo bavit. Naším tipem je síť prodejen Idea Creative, které se v současnosti nachází v Berouně, v Plzni a v Kladně a kde zaručeně najdete to, co hledáte, přestože zatím možná nevíte, co přesně to je.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?