Ložnice s rustikálním nádechem je oázou klidu a bezpečí

Ložnice s rustikálním nádechem je oázou klidu a bezpečí

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Když se řekne rustikální styl, vybaví se vám krásná, ale pro moderní život nepoužitelná starobylá venkovská stavení? Chyba lávky! Stále více lidí si v tomto duchu zařizuje svoje příbytky. Zahrnuje v sobě útulnost tradičního venkova a dá se kombinovat s moderními prvky tak, aby bydlení bylo ještě o něco pohodlnější. Z toho důvodu se skvěle hodí pro zařízení ložnice.

Bytové katalogy a ukázkové pokoje v obchodních domech si jsou natolik podobné, že odlišit je bývá téměř nemožné. Individuální rukopis a jedinečný styl se vytrácí a do popředí vystupuje uniformita sériově vyráběného bytového zařízení za dostupné ceny. Výsledkem jsou pak podobně vyhlížející, neosobní domovy, které nápadně připomínají „neživotné“ katalogové prostory. „Málokdo dnes bydlí v prostoru, který příznačně vystihuje individualitu svých obyvatel. A to je škoda. Přitom stačí zaměřit se na dílčí kusy nábytku nebo dekorace, které budou jedinečné, a jednotlivé pokoje začnou ke svým obyvatelům a návštěvám promlouvat jasně rozpoznatelným hlasem,“ vysvětluje bytová designérka Anke Glut, interiérová a bytová designérka, která navrhuje rezidenční i komerční prostory.

Proto stále rostoucí obliba rustikálního stylu není nijak překvapivá. Abychom alespoň doma unikli z přetechnizovaného světa, stále častěji při zařizování domova volíme styly odkazující k přírodě a tradici. Dokážou nám navodit tu správnou odpočinkovou atmosféru, kterou potřebujeme k tomu, abychom se po hektickém dni v práci zklidnili.

„Toužíme po fyzickém i vizuálním kontaktu s přírodou, proto upřednostňujeme materiály jako dřevo, kámen a přírodní tkaniny. Pokud přemýšlíte o místnosti, kde si zařídit příjemný a harmonický interiér jako první, zvolte ložnici. To není jen místo, kde se každý večer ukládáme ke spánku. Je to soukromé místo, kam můžete aspoň na chvíli utéct před okolním světem, zpomalit tempo a načerpat nové síly,“ vysvětluje Anke Glut. Tradičně zařízené ložnice ve venkovském stylu dokáží navodit atmosféru domácí pohody, a navíc vám dodají pocit jistoty. Evokují totiž cosi neměnného, stálého a spolehlivého.

Jak na domácké prostředí v ložnici

Není nad to, když si můžeme sáhnout na skutečné věci vyrobené z přírodních materiálů a cítit jejich organický charakter. Rustikální styl čerpá inspiraci jak jinak než v přírodě. Odráží se to nejen na volbě materiálů, jako je dřevo a kámen, ale také při výběru barev, vzorů či tvarů. Mezi typické barvy venkova patří snad všechny přírodní, neutrální a pastelové barvy. Inspiraci můžete najít například na loukách plných rozmanitých květů. Květiny, stromy či ovoce se opakují také v podobě vzorů na stěnách, nábytku i na nádobí. Venkovský styl si více než na dokonalost a preciznost potrpí na autentičnost a ruční práci.

S ohledem na detail

Dřevěné trámy, podlahy, stropy a stěny, to je ideální základ, ale není nezbytně nutný. Vystačíte si s pár solitérními kusy nábytku, jako je třeba komoda, prádelník nebo noční stolek, pak už stačí přidat drobnější dekorativní prvky. Jak praví okřídlené úsloví, ďábel se skrývá v detailu, proto rustikální ráz ložnice dotvořte například kostkovaným vzorem na plédu, proutěnými košíky, kožešinami nebo – pokud máte smysl pro extravaganci – přidejte třeba paroží na zeď. Důležitou dekorací jsou také živé květiny. Nezapomeňte ani na vhodné osvětlení. Velký lustr nad hlavou není ideální, zůstaňte raději u jednoduchosti a prostor osvětlete stolními nebo nástěnnými lampami s měkkým světlem.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?