Čekají vás drobné předělávky nebo snad kompletní rekonstrukce ložnice? Máme pro vás tři věci, které byste neměli zapomenout vzít v potaz. Řeč bude o výmalbě, osvětlení a úložném prostoru.
Nejprve si je však nutné připomenout, že by ložnice měla vždy sloužit zásadně jen pro účely odpočinku, a tak je vhodné ji zařizovat minimalističtěji než například zbytek bytu. „Ložnice často doprovází takový nešvar a lidé si z nich dělají skladiště či v nich pracují. Pokud to jde, oběma variantám bych se doporučovala vyhnout. Víme-li ale, že máme k dispozici málo prostoru, je nutné se na to zařídit už dopředu a přizpůsobit ložnici tomu, že v ní budeme například skladovat nějaké věci, už na začátku,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut.
Úložné prostory
Pokud je nedostatek úložných prostor v bytě i váš problém, máte při rekonstrukci ložnice jedinečnou příležitost, jak tento boj jednou provždy vyhrát. Nabízí se například pořídit postel, která v sobě má zabudované štědré úložiště. Neslučuje-li se to ale se stylem, do jakého jste chtěli ložnici zařizovat, zapřemýšlejte nad jinou variantou. O něco finančně náročnější je třeba vybudování podhledů nebo vyvýšené podlahy v místě, kde bude stát postel. Problémem těchto prostor je však to, že se do nich často dostanete jen z jednoho místa, a to není úplně nejpohodlnější. Jiným řešením tak může být dostatečně velká skříň, kterou si můžete nechat udělat na míru. Pokud možno, tuto variantu ale konzultujte s bytovým designérem, který vám může pomoci sehnat spolehlivé řemeslníky či vyjednat slevu.
Výmalba
Říká se, že ložnice většinou nesnese žádné křiklavé barvy, jelikož by měla sloužit hlavně k odpočinku a barvy kolem mají člověka uklidnit a navodit mírumilovnou atmosféru. Co je na tom pravdy? „Psychologie barev je určitě důležitá a chceme-li v ložnici z dlouhodobého hlediska být schopni odpočívat a relaxovat, měli bychom opravdu volit světlejší a jemnější barvy. I těch je ale nespočet a lze je poměrně kreativně kombinovat tak, aby byl každý člověk nakonec spokojen. Důležité je také vzít v potaz, že ložnici často neobývá jen jeden člověk a je nutné se trefit do vkusu oběma z páru,“ vysvětluje Anke Glut. Ta také dodává, že pokud někdo chce ložnici barevně oživit, jsou k tomu ideální dekorační prvky jako polštáře nebo závěsy, které mohou být klidně sytých barev a různobarevné.
Osvětlení
Přestože by si většina lidí mohla říct, že se v ložnici jen odpočívá a spí, a tak není nutné tu mít bůhvíjaké osvětlení, opak je pravdou. Do této místnosti se totiž nejlépe hodí například stropní osvětlení se stmívačem jako centrální zdroj světla. Nezapomínejte však ani na další úrovně. „Při osvětlení ložnice je dobré svěřit se technologiím a vybírat takové lustry či svítidla, která mají více možností intenzity svícení. Ideální je také, aby šla tato intenzita ovládat na dálku a aby bylo možné mezi jednotlivými intenzitami rovnou přepínat. Ne, aby se člověk vždy musel dostat k požadovanému typu světla až na pátý pokus, což může například rušit druhou osobu,“ říká Anke Glut. Nepodceňujte také důležitost lampičky, která by měla být umístěna na nočním stolku či přímo nad postelí a moderní je také nasvícení různých částí nábytku jako například poliček či rámu postele.