Urychlete boj se zákeřnou chřipkou. Rady a tipy, které fungují

Urychlete boj se zákeřnou chřipkou. Rady a tipy, které fungují

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V posledním týdnu udeřily v Česku silné mrazy. Předpovědi meteorologů slibují, že než se zima definitivně rozloučí, mrazy se ještě přihlásí o slovo. Teploty pod bodem mrazu představují velký nápor pro naši imunitu. Oslabená obranyschopnost organismu nahrává nejrůznějším onemocněním dýchacích cest a nachlazení, které se rychle šíří virovou nákazou. Pokud cítíte, že na vás takzvaně „něco leze“, na nic nečekejte a pusťte se do boje se zákeřnými bacily osvědčenými způsoby.

Horečka, zchvácenost, bolest hlavy a svalů, dráždivý kašel a celková slabost. I když je chřipka blízce příbuzná s ostatními nemocemi dýchacích cest a mnoho lidí si ji často zaměňuje s obyčejnou rýmou, toto bývají neklamné příznaky, podle kterých se dá celkem spolehlivě odhalit počínající chřipkové onemocnění. V podzimních a zimních měsících, kdy je navíc většina lidí velmi stresově vypjatá, na nás tato zdravotní hrozba číhá doslova na každém rohu. Zpozorněte zvláště v případě, že kolem vás už několik lidí „lehlo“ s chřipkovým onemocněním. Chřipka je virového původu a šíří se velmi rychle vzduchem i fyzickým kontaktem, proto často vypuká v epidemických vlnách. Je nutné dbát na zvýšenou hygienu, častěji a důkladněji si mýt ruce a hlídat si pravidelný přísun vitaminů. Pokud už je pozdě a vás začíná zmáhat počínající nemoc, neprodleně zahajte protichřipkový režim.

Pitný režim a bylinky

Během nemoci lékaři doporučují zvýšit příjem tekutin. Netýká se to však alkoholu, černého čaje a kávy, které naopak organismus dehydratují. Denně vypijte alespoň 2 litry čisté, neperlivé vody a do boje povolejte i bylinné čaje. Ideálním pomocníkem při dezinfekci dýchacího ústrojí je zázvorový čaj, který zároveň působí i proti horečce a kašli. Pokud nemáte rádi jeho štiplavou chuť, můžete zkusit jiné alternativy. Při chřipce pomáhá také čaj anýzový, bezinkový, lipový, měsíčkový nebo třeba hřebíčkový. Do bylinných čajů přimíchejte trochu medu na oslazení a vylepšení chuti.

Bohatý přísun vitamínů

Ještě než si dojdete k lékaři, zkuste řádící bacily přemoct pomocí čajů a vitaminů. Jezte hodně ovoce bohaté na vitamin C. Doporučený denní příjem vitaminu C je mezi 300 až 500 mg. Při oslabené imunitě, kdy se o vás pokouší nemoc, se doporučuje zvýšit toto množství na 1000 až 3000 mg za den. Kromě potravin, kde se „céčko“ vyskytuje přirozeně, povolejte na pomoc i šumivé tablety z lékárny.

Chladivé zábaly

Na sražení horečky vyzkoušejte osvědčené chladivé zábaly. Přikládejte studené až ledové zábaly několikrát za sebou na tělo tak, aby teplota rychle poklesla. Zábaly opakujte až do snížení teploty pod 38 °C.

Očkování proti chřipce

Tímto virovým onemocněním jsou často ohroženi senioři, lidé s oslabenou imunitou a malé děti. Každoročně se proto v této souvislosti řeší očkování proti chřipce. Toto očkování má úspěšnost kolem 60 až 70 % a chrání pacienta po dobu jednoho roku. Občané nad 65 let mají očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, takže nemusejí žádat o příspěvek z fondu prevence. Ostatním některé zdravotní pojišťovny na očkování sezónně přispívají, takže pacient si často nemusí hradit žádné náklady, protože příspěvek pokryje celé náklady na očkování. Příspěvek z fondu prevence poskytuje například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, a to jak na nákup vakcíny, tak i na její aplikaci. Příspěvek není sezónně omezený a platí pro všechny pojištěnce, kteří nemají nárok na očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?