Ženský svět jako kolečko hormonů

Ženský svět jako kolečko hormonů

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ať už si to uvědomujeme nebo ne, hormony mají na náš život a speciálně krásu velký vliv. Nechte se proto unášet těmi dobrými a zabojujte proti těm, které vám kazí náladu i vzhled.

Hormony! Od PMS k menopauze, celý život mají tihle poslové života a ženství vliv na naši krásu, náladu, hubnutí, chutě a dokonce i sexuální apetit. Některé ženy si jejich kolísáním procházejí hladce, pro jiné je to každý měsíc hormonální bouře. Ačkoli to zní jako výmluva, ženy jsou zcela určitě ovlivňovány hormony, ba co víc někdy jimi mohou být až ochromeny. Jako by ztratily na chvíli kontrolu nad svým životem. Někdy však stačí jen malá změna, aby se cítily lépe.

Krásná pleť vs. akné

Pamatujete si ještě na pubertu? Možná i vás ‚zdobilo‘ několik pupínků. Bylo to otravné, ale tak nějak normální. S postupujícím věkem se totiž ve většině případů pleť dokonale vyhladí. Za pubertální akné může skupina mužských hormonů, které i nám ženám zajišťují normální chod řady orgánů a tkání. Právě tyhle hormony mají za následek zesílenou funkci mazových žláz a následně i vznik otravných pupínků. Ale pozor, zhruba 15 % žen se s pupínky potýká i kolem třicítky. Produkci kožního mazu totiž ovlivňují také hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidyVelmi důležité je snažit se pečovat o svůj hormonální systém a vycházet mu vstříc.

Naši krásu ovlivňuje také stoupající a klesající hladina ženských pohlavních hormonů. Menstruační cyklus ovlivňuje celý náš život a vliv má i na krásu. Zhruba týden před začátkem menstruace klesá hladina estrogenu, nazývaného také hormon lásky, a zhoršuje se tak kvalita pleti, vlasů i nehtů. Právě v tuhle dobu je dobré o sebe pečovat, zajít si do salonu nebo na nějakou zkrášlující proceduru.

Premenstruační syndrom (PMS)

Charakteristickým znakem ženského reprodukčního období není jen těhotenství, ale zvláště PMS tedy období těsně před menstruací. Ačkoli medicínsky jsou za příznaky PMS považovány bolest prsou, křeče a průjem, ženy mají tuto část měsíce spojenou spíše s výkyvy nálad, depresemi, úzkostmi, s pocity melancholie a nelásky k sobě samé. Fyziologii těla sice nezměníme, ale můžeme změnit styl života, a tím některé problémy zmírnit. Odborníci proto radí snížit příjem soli, aby se zabránilo zbytečnému zadržování vody. Vyhýbejte se i cukru a vydržte v tomhle období pokud možno bez kofeinu, protože oba příznaky PMS ještě zhoršují. Naopak zvyšte příjem vitaminu B6, a to buď pomocí doplňků, nebo přirozenou cestou. Navíc do jídelníčku přidejte fazole, luštěniny a obiloviny a dále také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík.

Hormony a těhotenství

V průběhu devítiměsíčního čekání na potomka se žena setká přímo s ohňostrojem hormonů, které nelze nijak ovlivnit. Některé ženy mají to štěstí, že úplně září, jiné se trápí nejen velkou narůstající hmotností kvůli zadržování vody, ale také kožními problémy, náladovostí a přílišnými chutěmi. Hormon estrogen stimuluje tvorbu melaninu, což je chemická látka, která dodává pleti pigment. Je-li ho přebytek, mohou se objevit na pokožce tzv. melasma známé jako pigmentové skvrny. Jedinou ochranou je opalovací krém s UV faktorem, a to i v zimním období, protože vznik skvrn je spjat převážně se slunečním zářením.

Když tělo trápí menopauza

Menopauza je pro mnohé ženy vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. Ženy mají pocit, že jejich sexuální život skončil, ztrácejí chuť na sex nebo se stydí o svých problémech mluvit. Chybějící sexuální apetit, podrážděnost, výkyvy nálad, úzkost nebo vyčerpanost je důsledkem snižování hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu, ale také testosteronu, díky kterému se zvedá libido. Velké množství žen je pak negativně ovlivněno také psychicky, jelikož mají pocit, že jsou po přechodu málo ženami. S poklesem estrogenu souvisí také horší schopnost dosáhnout orgasmu, nedostatečně se prokrvují sliznice a vaginální tkáň oslabuje, což může způsobovat při sexuálním styku bolest. Při hormonálních změnách (tedy po porodu nebo v průběhu laktace), ale nemusí být tvorba sekretu dostatečná. Styk bývá bolestivý a na sliznici pochvy mohou vznikat dokonce malé bolestivé ranky. Ty zjednodušují přenos pohlavních nemocí a napomáhají šíření infekcí. Problém je možné vyřešit díky vaginálním gelem, který kombinuje účinné složky kyselinu hyaluronovou a kyselinu mléčnou (např. Hydrofemin).

Tyto nepříjemnosti nejsou nevyhnutelné, vždy je dobré je konzultovat s ošetřujícím gynekologem, který může navrhnout postup léčby. Ta zpočátku spočívá hlavně v sexuální aktivitě. Důležité hlavně je se sexu nevyhýbat. Právě pravidelný styk a prokrvování vaginy zlepšuje touhu i sexuální prožívání. Existují také podporné léky dodávající do těla ženy potřebné hormony nebo také lubrikační gely. Vyplatí se také posilování svalů pánevního dna.

Věděly jste, že…

…kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla? Vytváří ochrannou bariéru, která chrání, zvlhčuje, zabraňuje pronikání a růstu patogenní mikroflóry, urychluje přirozený proces hojení, urychluje regeneraci poškozené vaginální sliznice a podporuje přirozené protizánětlivé procesy. Kyselina mléčná zase vytváří potřebné přirozené prostředí v pochvě, a tak udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření patogenních bakterií.

Suchá kůže a jiné problémy

Jakmile nejsou naše hormony v rovnováze, mnohonásobně se zvyšuje riziko vzniku suché kůže, vrásek, pigmentací nebo akné. Jejich křehkou rovnováhu může narušit stres, špatný spánek, nezdravé stravovací návyky a nedostatek aktivního pohybu. Stres zvyšuje produkci stresového hormonu kortizolu, což vede k větší produkci mazu, zánětu a akné. Máte-li pocit, že je to s vámi jako na houpačce většinu času, možná je načase promluvit si s odborníkem. Hormonální hladinu může někdy ovlivňovat i snížená funkce štítné žlázy. Příznakem je kromě suché kůže také únava, přibývání na váze, nízká sexuální touha a nepravidelný menstruační cyklus.

Jak stárneme, přirozeně klesá hladina estrogenu. I přesto můžeme účinky nižší hladiny ženského hormonu zpomalit. Chraňte svou pokožku každým den před slunečním svitem pomocí opalovacích krémů s UV faktory, hydratujte pokožku a dodávejte jí výživu. Nejlepším každodenním pomocníkem tak je např. kyselina hyaluronová. Po třicátém roku se již moc netvoří, takže je třeba začít zavodňovat. Výborné jsou tablety nebo maska s kyselinou hyaluronovou, která se nesmývá a výborně hydratuje.

Ideální čas v měsíci na:

… sport: období po ovulaci je nejideálnější pro silový trénink. Může za to nahromaděný testosteron a produkce progesteronu, který zrychluje metabolismus a usnadňuje spalování tuků.

… dietu: zhruba v polovině menstruačního cyklu zaplaví tělo po menstruaci znovu estrogen a zmizí chutě i vlčí hlad. Zůstane jen dobrá nálada, a proto je právě kolem 12. – 15. dne cyklu začít s hubnutím.

… nákupy jídla: rozhodně při ovulaci. Díky hormonům automaticky koupíte to zdravější a ještě přitom ušetříte.

… pracovní pohovor: období ovulace je pro ženy magické – jsou sebevědomější, cítí se nejlépe, jsou krásné a ženské a dávají to světu na odiv. Není divu, zařídila to tak příroda. A to nejenom kvůli rozmnožování. Tohle sebevědomé období se vyplatí využít i na pracovním poli. Šéf si z vás sedne na zadek.

… lásku: hormony v období ženské ovulace ovlivňují také produkci feromonů, které jsou pro muže přitažlivé a doslova je lákají tím, že u nich prudce stoupne mužský hormon testosteron

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?