S bolavými zády se potýká drtivá většina dospělé populace a často se jedná o problém, který si způsobíme sami. Ať už nedostatkem pohybu, sedavou prací nebo špatnými pohybovými návyky. Prevenci je třeba brát vážně již od útlého věku a u dětí budovat správné návyky. Na co si dát pozor, aby se vaše děti nemusely v dospělosti potýkat s tím samým problémem jako vy?
Kvalitní batoh
Výběr batohu se často podceňuje. Přitom jej děti na zádech nosí několik hodin denně, a to už od malička. Batoh by měl být lehký, zároveň by ale měl mít dostatečnou nosnost. V pozdějším věku děti v batohu nosí klidně i pět kilo a s tím se bohužel nedá nic moc dělat. Batoh musí být také anatomicky tvarovaný a s dostatečně širokými ramenními popruhy. Zároveň je ale třeba ho nosit správně. Nastavte popruhy batohu tak, aby seděl pevně na zádech a nebyl prověšený. Také si všímejte toho, zda ho vaše ratolest nenosí jen v jedné ruce nebo přes jedno rameno. V takovém případě dochází k jednostrannému přetížení.
Správné přezůvky
Bez přezůvek se děti ve školce, ani škole neobejdou. Jejich výběr nepodceňujte, a přestože se jedná o kus oděvu, ze kterého malé děti rychle vyrostou, nešetřete na nich. Noha má být v přezůvkách pevná a zároveň prodyšná. V oblasti prstových kloubů by měla být bota dostatečně ohebná a důležitá je také podpora klenby. Před výběrem přezůvek můžete využít diagnostiku chodidel pro děti, která odhalí různé problémy, jako je například plochá noha nebo vybočený palec. Přezůvky pravidelně kontrolujte. Dětské nohy rostou rychleji, než byste čekali, a nevyplatí se s nákupem nového páru bot čekat až do doby, kdy si dítě začne stěžovat, že ho boty někde tlačí.
Správné sezení
Důležité je zaměřit se také na správné sezení. Čím více budete upozorňovat vaše dítě na to, že se například hrbí, tím spíše ho naučíte návyk správného sezení, který bude praktikovat i ve škole. „Školní nábytek musí splňovat přísné normy. Je určena hloubka a sklon sedáku, rozměry a umístění opěráku, sklon desky lavice a další parametry. Pokud se však dítě v lavici hrbí, tyto normy dítě před bolavými zády ochrání jen do určité míry,“ říká Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která se zabývá výrobou nábytku do mateřských a základních škol.
Dostatek pohybu
Pro zdravý vývoj páteře je důležité, aby se dítě od malička hýbalo a neprosedělo hodiny ve škole i doma. Věnujte proto energii tomu, aby mělo dítě dostatek pohybu. Nemusíte ho nutně zapisovat na pět sportovních kroužků týdně. Jděte dítěti příkladem a choďte na procházky nebo jezděte na kolo. Doma ho úkolujte a vymýšlejte nejrůznější aktivity, které omezí dobu strávenou u počítače nebo telefonu. Od malička ho navíc můžete naučit, aby den začínalo krátkým protažením. Tím dítěti vštípíte zdravější návyky.