Jak ovlivní podzimní boj s pandemií finanční trhy? A co to znamená pro obchodníky?

Jak ovlivní podzimní boj s pandemií finanční trhy? A co to znamená pro obchodníky?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail
Zatímco pár týdnů zpět jsme se o druhé vlně pandemie koronaviru jen dohadovali, aktuální čísla nám napovídají, že jsme se právě ocitli na jejím prahu. V Česku i ve světě nadále přibývá počet nakažených a strach a nervozita opět pomalu rostou. A obavy na místě jsou. Zvládne ekonomika další ránu?

Předně je potřeba říct, že vývoj, který světová ekonomika nabrala v březnu tohoto roku, by se podle odborníků již neměl opakovat. Tehdy na danou situaci svět nebyl zdaleka připraven a spoustu úkonů, kterých jsme se dočkali, bylo v praxi těžké reflektovat. Také proto se v souvislosti s koronavirem hovoří o černém čtvrtku, kdy byly 12. března sraženy všechny burzy světa. „V březnu jsme byli svědkem něčeho šokujícího. Akcie zažily kvůli obavám z následků epidemie jeden z nejbrutálnějších pádů v historii, a to napříč různými společnostmi. U nás na tom v jednu chvíli byla nejhůře například Kofola či ČEZ, jejichž akcie zlevnily o více než desetinu. Naopak hned na počátku epidemie jsme mohli sledovat i ty společnosti, které zůstávaly vůči celé situaci imunní. Jednalo se hlavně o výrobce konzervovaných potravin, dezinfekcí či o poskytovatele online zábavy a streamovacích služeb. Výborně si vedl například Netflix,“ uvádí detaily březnového pádu akcií Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB.

Ten zároveň upozorňuje, že snažit se o přesné odhady dalšího vývoje by bylo troufalé. Celá situace totiž do jisté míry závisí na jednotlivých opatření nejen naší vlády, ale i těch zahraničních. „Pár týdnů zpátky bylo řečeno, že k zavírání jednotlivých ekonomických sektorů už nedojde. A já jsem přesvědčen, že by ani dojít nemělo, jelikož by podobný nápor naše ekonomika už nemusela ustát. Na druhou stranu, jen málokdo asi předpokládal tak vysoká čísla nakažených, kterých jsme teď denně svědkem. Nedivil bych se tak tomu, kdyby nabrala další vládní opatření zcela striktní směr. Otázkou ale je, jak na to budou připravené centrální banky.“

Předpokládat ale můžeme minimálně to, co už jsme jednou zažili. Lze očekávat, že si dobře nepovedou společnosti z těch ekonomických sektorů, na které pandemie koronaviru dopadla nejhůře. „Nejhůře je na tom samozřejmě turismus a kultura, nepočítáme-li kulturu online. Nedobře si ale vede i automobilový průmysl, banky či pojišťovny,“ říká Brychta.

Jak by se teď ale měli zachovat obchodníci, kteří mají v akciích své vlastní prostředky? „Vždy říkám, že pro trading je nejdůležitější konzistence a dokazuje to fakt, že nejlepší tradeři pochází z řad těch, kteří mají pevné vnitřní dovednosti a nedělají unáhlené kroky a chyby z nepozornosti. A to je asi to nejdůležitější, čeho by se teď obchodníci měli držet. Měli by zachovat chladnou hlavu a nepanikařit,“ vysvětluje Brychta. Reagovat spontánně na každou kolísavou situaci na trhu je totiž nestrategické a vysoce neefektivní. Místo toho je důležité držet se svého obchodního plánu a dlouhodobých cílů.

Zároveň je nutné nedívat se na vysokou volatilitu, která teď na trzích vládne, jen negativně. „Vysoká volatilita nám naopak otevírá spoustu nových příležitostí. Již dávno například víme, že nejvhodnější dobou pro investici je tehdy, když cena poklesne. Také proto pro nás byl měsíc březen jeden z těch úspěšnějších a také proto jsme registrovali násobně větší aktivitu na našich obchodních účtech. K obchodu se totiž probouzeli i ti, kteří dlouhou dobu neinvestovali. Na jaře tohoto roku totiž vycítili příležitost. A to bylo zcela správně. Nyní možná budou mít příležitost dostat se do obchodu podruhé. Stačí jen sledovat obchodní příležitosti a zareagovat ve správnou chvíli,“ uzavírá Jaroslav Brychta za brokerskou společnost XTB.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?