Jak zrušit nevýhodné povinné ručení krok za krokem

Jak zrušit nevýhodné povinné ručení krok za krokem

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Našli jste cenově výhodnější povinné ručení na váš vůz a chcete stávající pojistku zrušit? Může se stát, že vás stávající pojišťovna nenechá odejít. Zrušení pojistky na auto se totiž nevyřizuje jen tak kdykoliv podle potřeby pojistníka. Existují přesně dané akceptovatelné důvody pro výpověď povinného ručení. Jaké to jsou a jaké jsou s nimi spojené lhůty?

„Povinné ručení se uzavírá na dobu neurčitou s ročním pojistným obdobím. Zrušení pojistky na auto bez udání důvodu je možné jen v případě, že máte tuto pojistku sjednanou čerstvě, tedy přesněji řečeno maximálně dva měsíce starou. Ve všech ostatních případech uvádíte pojišťovně důvod, proč pojištění odpovědnosti rušíte. Podle uvedeného důvodu se posuzují lhůty, ve kterých se pojištění může rušit,“ vysvětluje pojišťovací specialista Aleš Rothbarth z online srovnávacího portálu Klik.cz.

Nejčastější důvod bývá prodej vozidla. Pro pojišťovnu obvykle není důvod pro ukončení povinného ručení nalezení výhodnější nabídky povinného ručení. Na dohodu v případě této argumentace nejspíš nepřistoupí. „Nejčastěji se můžete setkat se zrušením pojistky výpovědí do jednoho měsíce od oznámení nové ceny povinného ručení, dále výpovědí před koncem pojistného období zaslanou nejméně šest týdnů před jeho uplynutím, případně výpovědí do tří měsíců od pojistné události, s jejímž řešením jste nebyli spokojeni. Legitimní jsou samozřejmě také výpovědi podané z důvodu změny vlastníka vozidla, odcizení vozidla či z důvodu vyřazení vozidla z evidence,“ vypočítává Rothbarth z Klik.cz.

Jak postupovat při zrušení pojistky na auto

Do formulářů při zrušení povinného ručení se uvádí standardní identifikace pojistníka. Naopak tam nemusíte vypisovat údaje o vozidle, na které se vypovídá povinné ručení. Pojišťovna si vše dohledá. Vyplníte jen číslo pojistné smlouvy, jméno pojistníka, rodné číslo pojistníka, adresu, kontakt, důvod výpovědi povinného ručení, datum a podpis.

Podle zvoleného důvodu výpovědi se předkládají kopie dalších dokumentů. Při prodeji vozidla předkládáte pojišťovně kupní smlouvu nebo kopii velkého technického průkazu, ve kterém už je zapsán nový majitel vozidla. Smlouva na povinné ručení zaniká dnem nahlášení nového majitele pojišťovně. Při vyřazení vozidla z evidence dokládáte také velký technický průkaz se záznamem o vyřazení vozidla.

Zrušení pojistky na auto musí být vždy provedeno písemně. Pojišťovny na svých stránkách uvádí online formuláře pro co nejjednodušší a nejpohodlnější zrušení pojistky na auto. Pokud není k dispozici, můžete výpověď sepsat vlastními slovy nebo využít vzor. Výpověď zašlete na sídlo pojišťovny, resp. na adresu uvedenou pro příjem zásilek, nebo ji podejte přímo na pobočce.

Nové povinné ručení si můžete bez velkých starostí sjednat online a během pár minut budete mít hotovo – zelenou kartu obdržíte obratem na svůj e-mail.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?