Lidé čím dál častěji preferují pronájem před vlastním bydlením, co na to majitelé nemovitostí?

Lidé čím dál častěji preferují pronájem před vlastním bydlením, co na to majitelé nemovitostí?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zatímco ceny nemovitostí dál vesele rostou, banky zpřísňují pravidla pro získání hypotečního úvěru a úrokové sazby se navyšují, realitní trh už po několikáté za krátkou dobu zažívá nevídané otřesy. Po krátké přestávce se na scénu ve velkém vrací nájemní byty a lidé o ně začínají mít opět velký zájem. Vlastní bydlení je totiž pro mnohé utopie.

 

Odpovídají tomu i aktuální ceny nájemného, které se od letošního podzimu vrací na svou původní hladinu, někde dokonce zažívají nová maxima. Velký zájem je nově nejen o byty ve velkých městech, ale i v okolí krajských měst, kam se lidé chtějí stěhovat zejména kvůli nižším cenám.

 

Avšak vzhledem k tomu, že je cestovní ruch v České republice stále na nízké úrovni a zatím jsme se nedočkali plného návratu zahraničních turistů, bytů je nadále dost. Do oběhu je totiž pouští i ti, kteří je původně pořizovali pouze za účelem jejich krátkodobého pronájmu. Úplná obnova zahraniční turistiky se navíc v následujících měsících kvůli pandemické situaci neočekává a vlastníci těchto nemovitostí nemají důvod vyčkávat.

 

„Byty, které byly původně určené ať už českým nebo zahraničním turistům, během posledních dvou let ztratily svůj původní investiční záměr a pro jejich majitele by bylo vyloženě nechytré spoléhat jen na krátkodobý pronájem. Mnoho z těchto bytů je tak nyní nabízeno například businessmanům nebo jednotlivcům a rodinám, kteří hledají nájem na předem určenou dobu, třeba na půl roku či na rok,“ vysvětluje David Novotný, majitel a zakladatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates.

 

Není však ani výjimkou, že se koncept krátkodobého bydlení v některých městských částech úplně proměnil a mnoho lidí si do svých nemovitostí nastěhovalo celé rodiny za podmínek, které obvykle odpovídají dlouhodobému bydlení. Ani v těchto případech se však vlastníci nemovitostí úplně nevyhnou možným problémům.

 

„Je třeba si uvědomit odlišnost krátkodobého a dlouhodobého pronájmu. S krátkodobým pronájmem mají vlastníci většinou více práce, i dlouhodobý pronájem ale má svá rizika. Výjimkou nejsou například nájemníci neplatiči, které je v mezích zákonech navíc velmi těžké z nemovitosti vystěhovat, a to i v případech, kdy opravdu záměrně neplatí. A pokud pak někdo na takovou nemovitost platí hypotéku a narazí na podobného problémového nájemníka, může se na několik měsíců ocitnout bez příjmu,“ dodává Novotný.

 

Pro podobné případy tak společnost Bohemian Estates nabízí službu garantovaného nájmu, která spočívá v tom, že se o hledání nájemníků a vybírání nájemné stará společnost sama. Za tyto služby si bere předem domluvenou provizi a vlastníkovi dále vyplácí smluvené nájemné, a to i v případech, kdy je nemovitost neobsazena nebo nájemník neplatí. Majitelé nemovitostí tak nemají žádné starosti a mohou být bez obav, že by se ocitli ve finančních potížích. Bohemian Estates na sebe zároveň bere odpovědnost i za stav nemovitost a garantuje její vrácení v původním stavu. Služba je určená pro všechny, kteří v pronajímání své nemovitosti vidí potenciál, nechtějí si však na svá bedra přibírat další starosti a zodpovědnost.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?