Neplatiči nájemného jsou jedním z největších rizik investiční nemovitosti. Jak se před nimi pojistit?

Neplatiči nájemného jsou jedním z největších rizik investiční nemovitosti. Jak se před nimi pojistit?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Dlouhodobá obsazenost solidními nájemníky je pro majitele realit klíčová. Spory s problematickými nájemníky odčerpávají čas i energii a snadný přivýdělek mění v zaměstnání na plný úvazek. Nadto vymáhání dluhů od neplatičů nejen ohrožuje výhodnost investice, ale také ji mohou citelně prodražit. Jenže lidský faktor bývá zrádný a i přes smluvní ošetření se některým problémům občas nevyhnete. Jak se chránit před notorickými dlužníky?

Investice do nemovitosti zdaleka nekončí jejím nákupem. Po celou dobu vlastnictví se musíme o svůj investiční byt starat, aby nám prosperoval. Představa o bezpracném přivýdělku záhy vezme za své, když poznáme, co správa nemovitosti skutečně obnáší. Výhodnou investicí se byt totiž stává tehdy, je-li dlouhodobě a dobře pronajatý spolehlivým nájemníkům. Stačí ale narazit na problematické nájemníky a o zisk, který měl být přilepšením k vašemu zaměstnání, snadno přijdete. Každý výnos z investičního bytu je závislý na poměru mezi kupní cenou a výší měsíčního nájmu. Proto každý měsíc, kdy dojde k jeho výpadku či zpožděné úhradě, představuje velký problém. Situace je o to horší, pokud splácíte hypoteční úvěr.

Šetřete čas i peníze

Kolik času budete muset správě bytu obětovat, se odhaduje jen těžko. Záleží to totiž na vašich nájemnících. Správa investičního bytu ale není jen starost o nájemníky. Spoustu věcí budete muset řešit pravidelně. Pokaždé, když se vám změní nájemník, vás čekají rekonstrukce, drobné opravy, přepisy záloh a energií. A to není vše. Čas budete muset věnovat také platbě daní, poplatků a řešení každodenních drobností, kvůli kterým vám budou nájemníci volat. Pokud nemáte investiční byt jako práci na plný úvazek, ale chcete mít i volný čas, svěřte správu bytu profesionálům. Dobrý správce totiž dokáže profesionálně řídit nájemní vztah, hledat a měnit nájemníky i efektivně řešit běžnou údržbu a administrativu.

„Pro všechny, kteří chtějí inkasovat pravidelný nájem každý měsíc a o nic se nestarat, existuje služba Garantovaný nájem. Je ideální pro majitele, kteří si byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů, když zrovna byt není obsazen nájemníkem nebo nájemník neplatí,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která už od roku 2006 poskytuje komplexní servis v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí. V tuzemsku i v zahraničí spravují nemovitý majetek v hodnotě 4 miliard korun. „Funguje to tak, že si nemovitost od vás pronajmeme, vyhledáme spolehlivého nájemníka a prověříme jeho bezdlužnost. S nájemníkem uzavřeme podnájemní smlouvu. Vám platíme sjednané nájemné, i když je nemovitost neobsazená podnájemníky či nastal problém s neplatiči. Po ukončení nájmu garantujeme předání nemovitosti v perfektním stavu,“ uzavírá Novotný.

Investiční byty přinášejí majitelům hned dvojí zhodnocení: jednak je to samotný výnos z nájmu, druhak je to zhodnocování koupené nemovitosti jako takové. Investování do nemovitosti je také dobrým způsobem, jak si spořit na důchod a zajistit si životní standard i ve stáří, aniž byste si museli spoléhat na státní prostředky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?