Proteinové nápoje – jsou jen pro sportovce, nebo je můžete začlenit do svého jídelníčku i vy?

Proteinové nápoje – jsou jen pro sportovce, nebo je můžete začlenit do svého jídelníčku i vy?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Na proteinové nápoje existují různé názory. Někteří ho považují jen za fitness nápoj pro sportovce, který patří výhradně jen do posiloven. Nutno podotknout, že si to častěji myslí ti, kteří se příliš nezajímají o výživu ani to, jak funguje tělo. Pít proteinové nápoje odborníci doporučují i v případě, že nejste vrcholový sportovec. Proč?

Protein je důležitý pro správnou funkci imunitního systému a podílí se na mnohých procesech v našem těle. A je jedno, zda sportujete, nebo ne. Proteiny neboli bílkoviny jsou zásadní stavební jednotkou lidského těla a tvoří je aminokyseliny. Ne všechny aminokyseliny si tělo umí vytvořit, proto je musí dostávat z jídla. Proteiny pomáhají při nabírání svalové hmoty, vyživují kosti a šlachy, usnadňují regeneraci svalové hmoty po cvičení, pomáhají k vyšší výkonnosti a jsou osvědčeným spolubojovníkem při hubnutí.

Kde protein najdeme a jak ho konzumovat

Protein běžně přijímáme z rostlinné a živočišné stravy, najdeme ho tedy především v mase. Sledujte množství tuků a cholesterolu – nejlepší zdroj bílkovin z masa je v tomto ohledu libové kuřecí, králičí, hovězí a ryby. Hodnotný zdroj bílkovin jsou také vejce, mléčné výrobky jako např. netučné tvarohy. Rostlinné bílkoviny jsou např. luštěniny, sezamová semínka, tempeh nebo rostlinná mléka.

Jinou variantou, jak přijímat proteiny, je proteinový prášek. Jde o koncentrovaný zdroj bílkovin, který se vyrábí z přírodních surovin. Z mléka se nejprve získá sladká syrovátka. Z ní se pak uvolní syrovátkový protein. Tyto bílkoviny se suší a zůstává už jen proteinový prášek. Proteinové prášky jsou tedy proteiny z mléka, které vznikly jeho sušením a zpracováním.

Proteinové nápoje

Proteinový nápoj je suplement potravy. Proteinové nápoje vznikají smícháním proteinového prášku a vody, proto se proteinu mezi sportovci říká sypání. Nejčastěji se používají proteinové nápoje na přibírání svalové hmoty a doporučují se sportovcům, kteří by při své fyzické aktivitě nedokázali zásobit tělo dostatečným množstvím proteinů.

Sportovci by měli dbát na vyšší příjem bílkovin především ve dnech tréninků. Kdy ale užívat proteinové nápoje, pokud nesportujete? I v těchto případech je protein možné konzumovat prakticky kdykoliv během dne. Nepřekračujte ale doporučené hranice. Podle studií potřebuje aktivní sportovec 1,4 až dva gramy bílkovin na jeden kilogram své váhy. Běžná populace si vystačí s 0,8 až 1,2 gramy proteinů na kilogram své váhy.

Pořádnou dávku proteinu najdete i v těchto výrobcích jako proteinové tyčinky, proteinové jogurty, proteinové nápoje, ať už obyčejné, nebo speciální pro ty, kteří pravidelně cvičí. Vhodné jsou i proteinové nápoje na hubnutí, protože dodají rychle potřebnou energii a zároveň zasytí.  Proteinové koktejly jsou oblíbené nejen pro svou jemnou chuť, ale i pro rychlou a jednoduchou přípravu. Odměrku proteinu jednoduše rozmícháte ve vodě a intenzitu chuti doladíte přidáním malého množství dochucovací směsi. Při zpracování a získávání proteinového prášku jsou navíc eliminovány sacharidy a tuky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?