5 triků, jak si efektivně a útulně zařídit malý byt

5 triků, jak si efektivně a útulně zařídit malý byt

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zařídit koncepčně jakýkoli byt je náročné, ale opravdovým oříškem jsou malé byty, u kterých je vymyslet jednotný koncept a styl nejtěžší. Máte také jedno- až dvoučlennou domácnost a lámete si nad touto výzvou hlavu? Zeptali jsme se známé interiérové designérky Anke Glut na profesionální rady pro efektivní uspořádání a zařízení malometrážních bytů.

Malé byty patří k nejvyhledávanějším na realitním trhu a poptávka po nich neustále roste. Bydlení v jednom či ve dvou je trendem dnešní doby a to se odráží v celkovém přístupu k zařízení takových interiérů. „U malých prostor je více než kde jinde důležité vše předem důkladně promyslet a naplánovat. Naštěstí dnes existují chytrá i multifunkční řešení, která jsou pro malé byty jako stvořená a nabízejí vychytávky šetřící spoustu místa. Způsoby, jak byt alespoň opticky zvětšit, existují a sami budete překvapeni, jak se to dá zařídit, aniž byste se na pár metrech čtverečních museli dusit,“ radí Anke Glut, bytová designérka původem z Německa, která svůj osobní i profesní život spojila s Českou republikou a věnuje se návrhům rezidenčních i komerčních prostor.

Zapomeňte na masiv i výrazné barvy

Poctivý nábytek z masivu je krásný a má v interiéru své jedinečné kouzlo, ale hodí se do velkorysejších prostor, kde jeho robustní krása vynikne. „Doporučuji vsadit na částečně otevřený a částečně uzavřený úložný prostor a nábytek z odlehčených kovových konstrukcí, případně z ohýbaného dřeva nebo stojící na nožičkách. Do obývacího prostoru si pořiďte nízké skříňky či poličky ve světlejších odstínech a vyhrajte si s drobnými úložnými řešeními, jako jsou barevné krabice, košíky nebo různé okrasné boxy. Dobře tam skryjete drobnosti a vše, co vizuálně tvoří nepořádek, a nemusíte si pořizovat klasickou obývací stěnu,“ radí Anke Glut.

Pokud bydlíte na pár metrech čtverečních, měli byste chytře uvažovat i o výběru barev. Volba správných odstínů i jejich vzájemné kombinace jsou totiž zárukou úspěchu. Vsaďte na světlé a tlumené tóny, které mají tu moc prostor opticky zvětšit a provzdušnit. Díky tomu navíc získáte možnost vyhrát si s textiliemi a doplňky, které můžete podle nálady střídat i nápadnější,“ doporučuje Anke Glut.

Světlo je nejlepší přítel člověka

Světlo umí kouzla, a proto se ho nebojte a využijte ho v celé škále, v jaké se vám u vás doma nabízí. Nezastiňujte okna mohutnými závěsy a nepoužívejte hutné záclony – vsaďte na jemné, až pavučinkové tkaniny. „Důkladně si promyslete rozmístění svítidel v místnosti. Nespoléhejte jen na centrální zdroj osvětlení, doplňte ho menšími zdroji světla dle zón v místnosti na různé účely. Skvěle poslouží bodové osvětlení a lampy s různou intenzitou a dosahem. Opticky udělá dobrou službu i sjednocení podlahové krytiny v celém bytě či využívání zrcadlových ploch ve větší míře,“ radí Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?