Až 15 % obyvatel trpí opakovanými záněty močových cest, jak tomuto onemocnění čelit?

Až 15 % obyvatel trpí opakovanými záněty močových cest, jak tomuto onemocnění čelit?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Zánět močových cest z tří čtvrtin případů způsobuje jinak tělu prospěšná bakterie Escherichia coli. Ta v momentě průniku do močové trubice vyvolává infekci a následně postupuje dále do močového měchýře. K zánětu může vést i celkové oslabení organismu a oslabená imunita. Toto nepříjemné onemocnění však lze léčit, je ale třeba svěřit se do rukou lékařů.

Jak zánět močových cest neléčit

Není-li zánět močových cest v chronické fázi, většina lidí má tendence léčit se sama a pomáhat si nejrůznějšími bylinkovými a urologickými čaji. A přestože tato domácí léčba určitě ničemu neuškodí a zcela určitě část bakterií z těla vyplaví, nelze hovořit o úplném vyléčení. Část bakterií totiž v močovém ústrojí přežije a zaútočí znovu při jakémkoli oslabení imunity. Zánět močových cest poté doprovází i obyčejné nachlazení nebo chřipku a celkově tak přispívá k horší fyzické kondici. Zánět se následně mění v chronický problém, který je velmi obtížné a zdlouhavé léčit. To ostatně dokazují statistiky, které uvádí, že s tímto onemocněním bojuje šestkrát do roka každá pátá žena.

Svěřte se do rukou odborníků

Léčbu zánětu močových cest je vždy třeba stanovit na základě diagnostiky lékařem. Ten po vyšetření moči určí, zda se jedná o bakteriální nákazu a také, jak je rozsáhlá. Někdy je také prováděn stěr močové trubice, a to z toho důvodu, aby byla vyloučena další onemocnění projevující se podobně jako chlamydie. Za účelem vyloučení bakterií jsou lékařem nasazena antibiotika či chemoterapeutika, a to většinou po dobu jednoho týdne, kdy je vyšetření moči opakováno. Lékaři je též často doporučováno nasazení volně dostupných podpůrných prostředků, jako je lék Wobenzym. Ten zvyšuje účinnost antibiotické léčby a tím i pravděpodobnost úplného vyléčení. Zároveň také posiluje odolnost pacienta vůči případným opakovaným infekcím. Pozitivní vliv užívání léku Wobenzym dokazuje i studie, jejíž výsledky ukázaly, že užívání antibiotik spolu s Wobenzymem zvýšilo podíl vyléčených o 30 %. U pacientů, kteří léčbu takto podpořili, navíc po dobu tří měsíců, kdy byli sledováni, nedošlo k opakování zánětu.

Jak zánětům předcházet

Důležitou roli v prevenci před záněty močových cest hraje zejména hygiena. Vhodné je používání antibakteriálních mýdel pro intimní hygienu a koupele vyměnit za sprchování. Doporučuje se také používat ochranu při pohlavním styku a neprodlené močení po sexu. Proti zánětu lze též bojovat pravidelným pitným režimem a hlídáním toho, co pijete. Ideální je čistá voda, případně bylinkové čaje. Naopak nevhodná je káva, alkoholické nápoje a limonády.

Samostatnou kapitolu poté tvoří těhotné ženy a lidé s cukrovkou, kteří spadají do rizikové skupiny. Ti mají kvůli svému stavu pozměněné složení moči, která je tak pro záněty více příznivá. Naopak, tolik proklamované nachlazení se zánětem až tak nesouvisí. Problém tkví spíše v tom, že je organismus při nachlazení oslaben a následkem toho se množí bakterie a propuká infekce.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?