Bojujete na podzim s oslabenou imunitou? Lze ji účinně posílit

Bojujete na podzim s oslabenou imunitou? Lze ji účinně posílit

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Při prudkých výkyvech počasí je tělo výrazně oslabené. Cítíme se unaveni, máme potíže s imunitou a hrozí nám onemocnění dýchacích cest. Oslabenou imunitu mívají především děti, protože jejich imunitní systém ještě není plně rozvinutý, a také starší lidé, u kterých je imunita už do jisté míry opotřebována. Týká se to ale každého z nás, zvláště na podzim, kdy podzimní plískanice často provází zvýšená nemocnost. O tom, jestli skončíte upoutáni na lůžko i vy, rozhoduje celá řada faktorů. Stav imunitního systému je jeden z nich.

Podzim je přechodem mezi létem a zimou. Ubývá slunečních paprsků, zkracují se dny a více prší. Kromě chladnějšího počasí přichází i období virových onemocnění v podobě rýmy, kašle a celkového oslabení organismu. To, jestli nějaký bacil skolí zrovna vás, záleží na celé řadě faktorů. Jedním z nich je stav obranného systému organismu. Do jisté míry je dán geneticky, ale můžeme ho ovlivnit také sami. Imunita se v průběhu života vyvíjí tím, že se setkává s cizími mikroby. Každý kontakt s takovým mikrobem je pro imunitu trénink. Na imunitu má vliv také počasí, které s příchodem podzimu velmi oslabuje.

Lidé s oslabenou imunitou jsou unavení a náchylnější k mnoha různým nemocem virového i bakteriálního původu – nachlazení, chřipce, onemocnění dýchacích cest a nejrůznějším zánětům. Prodělání těchto nemocí ještě více imunitu oslabuje, zvláště pokud se snažíme nemoc „přechodit“. Začíná tak začarovaný kruh, kdy oslabená imunita je příčinou nemoci, která ji ještě více oslabuje. Nemoc se opakovaně vrací a přináší další, čím dál závažnější rizika a komplikace. Naši imunitu ohrožuje i přílišná fyzická námaha a vyčerpání, také psychické napětí a stres.

Co může pomoci?

Své nezastupitelné místo v posilování imunity mají látky jako vitamíny, probiotika, zinek, vitaminy C a skupiny B a také enzymy. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se dostávají do těla v potravě a příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, působící na sliznici střeva. Právě střeva a dobře pracující trávicí systém jsou významnou složkou imunitního systému v lidském těle. Velký význam v našem těle mají proteolytické enzymy, které pomáhají zajišťovat rovnováhu a fungování imunitního systému. Při problému s imunitou je namístě podpořit náš obranný systém podáváním obdobných enzymů zvenčí.

Kdy nasadit enzymatickou terapii

Některé enzymy v našem těle řídí správné fungování imunity. Nicméně v období, kdy je organismus oslaben a nedokáže sám zvládnout například silný zánět, je důležité přijímat enzymy zvenčí. Zabraňují vysoké nemocnosti a častému opakování nemoci, které by mohlo mít neblahý vliv na naše zdraví. Nejznámějším enzymovým lékem, který posiluje oslabenou imunitu a působí proti zánětům a otokům, je Wobenzym. Pokud často bojujete s infekcemi, je dobré absolvovat preventivní prohlídku, která odhalí možné příčiny oslabené imunity.

Pohybem k lepší imunitě

Fyzický pohyb pomáhá posilovat obranyschopnost organismu. Pravidelná sportovní aktivita je bezesporu tím nejlepším preventivním opatřením proti mnoha chorobám, především těm civilizačním. V kombinaci se zdravou, pestrou a vyváženou stravou dokáže doslova zázraky – aktivním životním stylem si můžete život nejen zkvalitnit a zůstat déle vitální, ale také prodloužit o několik let. Průzkumy ukazují, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají zhruba o 20 až 30 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoc, která je příčinou smrti u více než 50 % populace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?