Bolesti zad pravidelně trápí čtvrtinu populace

Bolesti zad pravidelně trápí čtvrtinu populace

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších zdravotních obtíží současné populace. Pravidelně je zakouší až 25 % osob ve věku od třiceti do padesáti let. Příčin je hned několik, odborníci však tvrdí, že si za bolavá záda můžeme ve většině případech sami.

Špatné držení těla

Špatné držení těla je jednou z nejčastějších příčin bolavých zad. Jedná se o nesprávný životní návyk, který si s sebou neseme už od útlého věku a přitom není vůbec těžké se ho odnaučit. Správný postoj lze zlepšit při běhání nebo jógou, která zpevňuje svalstvo a pozitivně ovlivňuje držení celého těla. A jak by tedy měl správný postoj vypadat? Při správném postoji mají být chodidla a kotníky postaveny na šířku pánve, přičemž váha by měla být rovnoměrně rozložena na celé chodidlo. Kotník musí být zpevněný a kolena stabilizovaná. Ramena bychom měli držet roztažená do strany a mírně stažená dozadu a dolů. Bradu držíme zasunutou zpět.

Nevhodná obuv

Další příčinou častých bolestí zad je nevhodná obuv. Tu je dobré střídat dle účelu a nakupovat boty od kvalitních výrobců. Dobrá obuv se však nevyznačuje pouze kvalitním materiálem, ale její součástí by měla být i technologie tlumící došlap a ergonomicky tvarované stélky. Zároveň bychom vždy měli hledět i na to, jak jsou jednotlivé části boty lepené nebo šité dohromady. Lepené boty totiž nikdy nevydrží stejnou zátěž jako boty šité a nebudou mít stejnou životnost.

Nesprávné sezení

Bolesti zad zapříčiněné nesprávným sezením zažívají zejména lidé se sedavým zaměstnáním, kteří u počítače tráví osm hodin denně a více. Bolesti krční páteře, zad a hlavy jsou pak na denním pořádku a mohou být následovány i dalšími závažnějšími zdravotními problémy. Přitom správné sezení a úprava pracovní plochy není nikterak náročná. Při správném sezení by měla být kolena ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad by měla být opřena o opěradlo židle. Monitor by měl být v úrovni očí a každé dvě hodiny bychom měli dodržovat patnáctiminutovou pauzu na protažení. U stolu také můžeme provádět nejrůznější cviky. Pro inspiraci a celoroční tréninkový plán pro osoby se sedavým zaměstnáním se podívejte na webové stránky projektu Zdraví jako vášeň spadající pod Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra České republiky, která byla klienty již druhým rokem oceněna jako nejlepší pojišťovna roku.

Nadváha

To, že nadbytečná kila nadměrně zatěžují organismus, není žádnou novinkou. Důsledkem jsou poté nejen bolesti páteře, ale také bolesti kloubů a další zdravotní problémy. Vhodná není ani příliš nízká hmotnost, která způsobuje nedostatečnou tvorbu hormonů.

Nedostatek pohybu

S nadváhou je spojen i další problém bolavých zad, a to nedostatek pohybu. To má za následek ochabnutí svalstva a zkracování vazů i šlach. Důležitá je volba vhodného sportu, aby nedocházelo k zatížení pohybového aparátu. Mezi sporty, které nejsou velkou zátěží pro páteř, patří fotbal, plavání, běžky, jízda na koloběžce či jízda na koni.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?