Cestovní pojištění pro vysokohorskou turistiku: Dejte si pozor na nadmořskou výšku

Cestovní pojištění pro vysokohorskou turistiku: Dejte si pozor na nadmořskou výšku

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Asi všem utkvěla v paměti kauza českých turistů, kteří na přelomu léta a podzimu loňského roku vystoupali na náročný pákistánský vrchol Rakapoši. Údiv ovšem nevyvolala jen náročná záchranná operace, která trvala několik dnů, ale i následné stanovisko pojišťovny. Ta odmítla účet za záchrannou akci ve výši zhruba 500 tisíc korun uhradit. Češi nejen že zdolávali horu v oblasti nedoporučované MZV pro cestování českých občanů, ale navíc měli porušit lokální pravidla nutná pro uskutečnění na výstup. Celý proces vyvolal velký zájem, ukazuje se však, že dostatečné pojištění pro vysokohorskou turistiku podceňuje kdekdo.

Řeč přitom nemusí být jen o náročných horolezeckých výstupech. Za vysokohorskou turistiku se považuje i běžná pěší turistika, která probíhá v určité nadmořské výšce. V případě úrazu na horách je totiž často třeba povolat speciální záchranný tým a nezřídka se pro zraněné osoby posílá vrtulník. Pojišťovny tak vysokohorskou turistiku považují za zvláštní kategorii,  na kterou je nutné se připojistit.

Při sjednání pojištění je třeba v podmínkách pojišťovny zjistit, na co konkrétně se připojištění na rizikové sporty vztahuje. Je jeho součástí pohyb v dostatečné nadmořské výšce? A může se turista pohybovat i mimo vyznačené trasy, případně po trasách, jejichž součástí jsou cesty s umělými jistícími prostředky, jako jsou lana, řetězy, stoupačky a žebříky? Vysokohorská turistika v terénu nad 5000 m n. m. je navíc u většiny pojišťoven nepojistitelná a v takovém případě je obvykle nutné vstoupit do turistických nebo horolezeckých svazů, které mají s pojišťovnami uzavřené rámcové smlouvy.

Při sjednání cestovního pojištění online na Porovnej24.cz je proto nutné zadat nejen cílovou destinaci, ale také zakliknout možnost připojištění rizikových sportů. Následně se zobrazí nabídka jednotlivých pojišťoven a po rozkliknutí podrobností je možné přečíst individuální podmínky. Většinou je také možné připojištění na vysokohorskou turistiku sjednat jen na ty dny, během kterých plánujete v horách pobývat.

Zároveň se ujistěte, že máte nastavené dostatečně vysoké pojistné limity. Záchranné akce v horách jsou velmi nákladné a pojištění by tuto skutečnost mělo odrážet. Některé pojišťovny navíc do pojištění nezahrnují pátrací akce, a i ty se prodraží.

Během samotného pobytu pak mějte na paměti, že musíte být vybaveni. Vysokohorská turistika si vyžaduje řádné vybavení, základem je vhodná obuv, oblečení, batoh, ale například i pomůcky pro orientaci v terénu či lékárnička. Výluku z plnění pojistné události může představovat i požití alkoholu či jiných omamných látek, na to si tedy dejte pozor.

Chystáte-li se během léta na via ferratu, součástí vybavení musí být i některé horolezecké vybavení, jako je jistící set či horolezecká přilba. Při výběru pojištění se také ujistěte, že obtížnost ferraty, na kterou se chystáte, je součástí připojištění. Obtížnosti se klasifikují jinak v Rakousku a jinak třeba v Itálii, tuto skutečnost je si tak třeba ověřit.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?