Chraňte svou peněženku před vánočním běsněním

Chraňte svou peněženku před vánočním běsněním

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přistupovat k nejkrásnějším svátkům v roce s finanční rozvahou nutně neznamená, že si letos neobalíte kapra a místo dárků rodině jen popřejete šťastné prožití Vánoc a všechno nejlepší do nového roku. Vánoce nejsou o tom, kdo bude mít delší účtenku za vánoční dárky a kdo bude mít napečeno více druhů cukroví. Jak tuto finančně náročnou část roku ustát tak, abyste si nenadělali dluhy do nového roku?

Předvánoční nákupní zvyky mnoha Čechů vypovídají o tom, že by se Vánoce pomalu mohly přejmenovat ze svátků klidu a míru na oslavy konzumu a maratonu nekončících povinností. Pravá podstata těchto křesťanských svátků jako by se vytratila. Řekněte letos ne zbytečnému utrácení a jděte na vánoční přípravy i nákupy chytře.

Průběžný nákup vánočních dárků

Pokud si nákup dárků pro vaše blízké rozložíte do zbývajících týdnů do Vánoc, zároveň tak rozložíte i výdaje a neocitnete se po jednom nákupním maratonu zcela bez prostředků. V přeplněných nákupních centrech navíc riskujete, že vlivem stresu nakoupíte zbytečnosti bez přidané hodnoty pro obdarovávaného, zato za nesmyslně vysokou cenu. Zamyslete se, jestli při nákupu dárků nemůžete využít věrnostních programů a slevových poukázek, které nosíte v peněžence. Podaří se vám tak najít hezké dárky za zajímavou cenu. Mnoho obchodníků se slevami nečeká až na povánoční období, ale nasazuje je s předstihem.

Drobnosti dělají výsledek

Sváteční atmosféra doma nerovná se co největší a přepychově nazdobený stromeček a byt přeplácaný drahými dekoracemi. Bohatě postačí, pokud si doma rozmístíte voňavé větvičky jehličnanů, na které umístěte místo klasických ozdob třeba sušené ovoce či upečené perníčky. Místnosti doma si hezky nakliďte a provoňte třeba vonnými svíčkami či purpurou. Během vánočních příprav si pouštějte koledy a těšte se z toho, že svátky strávíte se svými blízkými.

Sestavte si nákupní plán

Ekonomičtí experti doporučují udělat si dostatečně dopředu jakýsi nákupní plán, který bude obsahovat všechny položky, jež je nutné před svátky obstarat – od vánočních dárků pro druhé až k nákupu potravin a výzdoby. Poté si dané položky v klidu a zázemí domova naceňte a stanovte si maximální finanční limity. Budete tak mít přehled o tom, kolik vás bude prosinec stát a kolik jste do vánočních svátků ochotni a schopni investovat tak, aby to odpovídalo vašemu rozpočtu a dlouhodobým finančním možnostem. Během celého období si hlídejte útraty a nepřipusťte navýšení svátečního rozpočtu o více než 10, maximální 15 %. Nepodléhejte sváteční atmosféře s tím, že na penězích tolik nezáleží, a pro financování Vánoc se neupisujte k nerozumným půjčkám.

Pokud potřebujete jen dočasně založit a chybí vám řádově pár tisíc, využijte raději flexibilních finančních rezerv, jako je Ferratum Credit, fungujícím na obdobném principu jako kontokorent. Jednorázově či opakovaně je možné převést na váš účet až 50 000 Kč. K tomu hradíte jednorázový poplatek 12,5 % za každé čerpání z úvěrového účtu. Můžete také splatit celou půjčku i s úroky a vyrovnat tak celý dluh. Výhodou je, že se vyhnete opakovaným žádostem o rychlé půjčky, a protože nemáte v peněžence kreditní kartu, snáze odoláte impulsivním nákupům. Na rozdíl od klasické krátkodobé půjčky nejste vázáni stanovenými splátkami a záleží na vás, zda splatíte celou vypůjčenou částku, nebo využijete možnost libovolných měsíčních splátek bez jakéhokoliv poplatku navíc. Ušetříte tak až 33 % oproti mikro půjčkám.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?