Čím zaměstnat děti, kdy je venku nevlídné počasí?

Čím zaměstnat děti, kdy je venku nevlídné počasí?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože ještě před pár dny panovaly příjemné jarní teploty, nyní celé Česko svírají mrazy a nevlídné počasí. Rodinné výlety nejsou ani zdaleka tak lákavé jako obvykle bývají touto dobou, jako rodiče si ale nemůžete dovolit stávkovat. Čím zabavit své ratolesti, když je venku zima a nevlídně?
Rodinné tvoření jako lék na špatné počasí
Nechte se inspirovat a proměňte šedivé dopoledne v pestrobarevné tvoření. Co třeba zorganizovat tematický tvořivý den? Vesmírné dobrodružství, kde si z papíru a lepenky postavíte vlastní raketu, nebo den plný přírody, kdy si společně vytvoříte podmořský svět plný rybiček a mořských rostlin z modelovací hmoty? Možností je nekonečně mnoho. Zaměřte se na to, čím vaše ratolesti aktuálně žijí a co je baví ze všeho nejvíce. Mají nějakou oblíbenou pohádku nebo filmovou či knižní postavu? Můžete také vyrobit domácí loutkové divadlo nebo uspořádat výtvarnou soutěž. Inspirujte se na webu pro kreativce Idea Creative, kde najdete mnoho tipů na kreativní tvoření a kde si veškeré potřebné pomůcky můžete také objednat.

Vzdělávejte hrou

Pustit se můžete i do jednoduchých vědeckých experimentů, které lze provést doma. Zkuste například vytvořit sopku pomocí jedlé sody a octa. U dětí má také velký úspěch experiment s duhou na talíři, na který potřebujete jen bílý talíř, mléko, potravinářské barvy, kousek vaty a tekuté mýdlo. Nejprve vezměte bílý talíř a nalijte na něj dostatek mléka, aby pokrylo dno. Poté opatrně přidejte několik kapek potravinářského barviva do mléka. Nechte je několik sekund odpočinout, aby se trochu rozšířily, ale zároveň se nemísily. Vezměte kousek vaty a namočte konec do tekutého mýdla. Jemně se dotkněte namočenou vatou povrchu mléka uprostřed mezi kapkami barviva. Pak už jen pozorujte, co se stane. Barviva se začnou rychle pohybovat a vytvářet zajímavé vzory, které připomínají duhu. Tento efekt je způsoben povrchovým napětím mléka, které se mění, když mýdlo vstoupí do kontaktu s mlékem.

Uspořádejte kulinářské dobrodružství

Kulinářská dobrodružství jsou skvělým způsobem, jak rozvíjet dětskou kreativitu, zlepšovat jemnou motoriku a naučit je něco nového. Zde je několik nápadů na kulinářské aktivity, které mohou děti vyzkoušet. Upečte si společně cookies, domácí pizzu nebo domácí granolu. Pečení sušenek je klasika, která nikdy nezklame, a děti si navíc mohou vybrat tvar sušenek pomocí různých formiček. Pizza patří mezi nejpopulárnější dětská jídla, a když děti přidají ruku k dílu, mohou si vybrat své oblíbené ingredience. U výroby vlastní granoly zase děti poučíte o různých druzích obilí, oříšků a semínek. Vždy dohlížejte na děti během vaření nebo pečení a ujistěte se, že mají vhodné úkoly pro svůj věk a dovednosti.

Čtěte a vyprávějte příběhy
Čtení knih je jedním z nejlepších způsobů, jak rozvíjet dětskou představivost a slovní zásobu. Vyberte knihu vhodnou pro jejich věk a zorganizujte čtecí hodinku. Starší děti mohou číst nahlas pro mladší sourozence.

Když nevlídné počasí venku znemožňuje dobrodružství v přírodě, nemusí to znamenat konec zábavy pro celou rodinu. Naopak to může být příležitost vytvořit nezapomenutelné vzpomínky v pohodlí domova. Využijte tuto dobu k tomu, abyste se více sblížili jako rodina a objevili nové zájmy a dovednosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?