Co je třeba vyřídit po příchodu novorozence na svět

Co je třeba vyřídit po příchodu novorozence na svět

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Když se narodí miminko, je to pro oba rodiče radostný okamžik a pocit nevyslovitelného štěstí. Příchod novorozence na svět je velká událost, jíž předchází velké přípravy. Spousta formalit však čeká na novopečené rodiče i po narození dítěte. Víte, co je nutné vyřídit po narození a na co nesmíte zapomenout?

I když by se čerství rodiče po porodu nejraději těšili z vytouženého potomka, který si konečně prorazil cestu na svět, jsou tu kromě příjemných chvil i jisté úřední povinnosti, jež je třeba s příchodem nového člena rodiny vyřídit. Které to jsou?

Miminko potřebuje rodný list

Po narození dítěte je třeba požádat o vystavení rodného listu, které by rodiče měli vyřídit co nejdříve od opuštění porodnice, zpravidla do 15 dnů. Vydá ho příslušná matrika podle místa narození miminka. Není to tedy podle trvalého bydliště – například má-li matka trvalý pobyt hlášený v Brně a rozhodla se porodit například v Olomouci, pak olomoucká porodnice pošle oznámení o narození dítěte na městský úřad v Olomouci. Dokumenty, které k tomu potřebujete, jsou oddací list, souhlasné prohlášení o jménu miminka a občanský průkaz obou rodičů. Pokud nejste s partnerem manželé, do porodnice si vezměte prohlášení o určení otcovství, které s otcem dítěte vyřídí na matrice v místě trvalého bydliště. Pokud toto prohlášení nebudete mít, nebude otec uveden v rodném listě dítěte a příjmení bude mít dítě automaticky po matce.

Přihlášení k zákonnému zdravotnímu pojištění

Ze zákona je dítě ode dne narození ze zákona pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako jeho matka. Přestože je tedy dítě automaticky pojištěno, je třeba ještě provést registraci novorozence na zdravotní pojišťovně, a to do 8 dnů. Formulář pro tento úkon najdete obvykle na webových stránkách zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR nabízí možnost provést registraci novorozence online. Nemusíte chodit na vzdálenou kamennou pobočku, abyste splnila zákonnou oznamovací povinnost, stačí navštívit internetové stránky. Pokud k formuláři připojíte i naskenovaný rodný list, máte povinnost splněnou kompletně. Přibližně za týden vám do schránky přijde průkaz pojištěnce. Když už budete kvůli úředním povinnostem na webu své pojišťovny, nezapomeňte prozkoumat nabídku bonusů a zvýhodnění pro maminky a ženy po porodu. Kojícím ženám nabízí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR příspěvek například na plavání s dětmi, na „chůvičku“, pomůcky pro kojení atd.

Oznamovací povinnost u zaměstnavatele

Nezapomeňte také informovat o příchodu nového člena rodiny svého zaměstnavatele. V mzdové účtárně budou chtít vidět rodný list miminka kvůli zúčtování daní. Zároveň může otec dítěte, žijící ve společné domácnosti, u svého zaměstnavatele uplatnit slevu na dítě do odpočtu od základu daně. Nahlášení narození potomka je důležité také pro výpočet mateřské dovolené – od skutečného data porodu se odvíjí její délka.

Registrace u pediatra

Hned po návratu z porodnice informujte vybraného dětského lékaře o narození miminka. Pediatra si nastávající maminky vybírají již před porodem. Po porodu si s ním domluví první návštěvu zpravidla u nich doma, kdy lékař miminko zkontroluje a provede základní vyšetření. Před návštěvou si přichystejte rodný list miminka, případně kartičku pojištěnce. Další kontroly budou následovat zpravidla jednou měsíčně, po 2. měsíci se dělají první očkování.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?