Snad každý má subjektivní pocit, že doma trpí nedostatkem místa. Opravdové výzvě však čelí ten, kdo žije na pár metrech čtverečních a musí se zamýšlet nad efektivním využitím každého centimetru. Vzhledem k aktuálním cenám nemovitostí na trhu jsou malé byty velmi populární, a tak nezbývá, než se naučit se skromným obytným prostorem pracovat. Zeptali jsme se známé interiérové designérky Anke Glut a ta nám poradila optická kouzla na to, jak pocitově přifouknout rozměry malého domova.
Když máte domov jako klícku…
S reálnými rozměry vašeho domova nic nenaděláte, ty jsou dané. Dobrá zpráva je, že s trochou kreativity a znalostí pravidel pro malé interiéry si můžete s existujícím prostorem pohrát tak, aby působil vzdušně a větší, než ve skutečnosti je.
„Útulný a vzdušný domov si můžete vyčarovat i v garsonce nebo prostorově skromném 1+kk. Existuje na to několik triků. Velikost místnosti můžete ovlivnit alespoň opticky pomocí vhodné konfigurace barev a vhodně zvoleného nábytku. V první řadě musíte oželet těžké a masivní kusy nábytku, které zabírají místo a v interiéru působí těžkopádně. Pokud milujete tmavé barvy, můžete si je dopřát s trochou citu a uvážlivost i v malém bytě, umí totiž dodat prostoru hloubku. Vyhněte se naopak velkým a křiklavým vzorům i barvám. V malém interiéru nejlépe fungují studené světlé barvy. Bílý strop dodá prostoru vzdušnosti a svěžesti – pokud ho potřebujete opticky zvýšit, skončete výmalbu zhruba 15 cm pod stropem. Zbývající pást namalujte bílou či světlou barvou jako strop,“ radí interiérová designérka Anke Glut.
Pokud milujete pestré barvy, dobrou službu vám udělají studené odstíny modré, fialové nebo tmavší zelené. Naopak se vyhněte teplým barvám v odstínu oranžové, žluté či červené – ty se hodí pro optické zmenšení a vyplnění prostoru.
Spojenci pro zařizování malého bytu
Při vybavování malometrážního prostoru platí jednoduché pravidlo – vybírejte takové kousky, které působí volně, vzdušně, subtilně. „Zabijákem malého prostoru je vše, co tvoří kompaktní, jednolitou hmotu. Platí to pro skříně, komody, stoly, židle i křesla. Lepší je nábytek, který kombinuje materiály a barvy – ke dřevu se hodí například bílá, proutí nebo kov. Výsledný dojem je mnohem subtilnější a prostor opticky nezatíží. Představte si jednu židli z kombinovaného materiálu a se čtyřmi odlehčenými kovovými nohami a vedle ní celodřevěnou židli z masivu s vyplněným opěradlem. Pokud nechcete malému prostoru uškodit a chcete se vyhnout pocitů stísněnosti, vybírejte jemné struktury i barvy, sklo a další průsvitné materiály a odlehčené konstrukce,“ radí Anke Glut.
Pokud milujete rozměrné a masivní kousky, můžete udělat výjimku, ale pamatujte na to, že nic se nemá přehánět. „Dobře působí i míchání stylů, tzv. eklektismus, když se šikovně zkombinují prvky z různých stylů. V takto zařízeném domově si můžete dovolit v rámci výjimky potvrzující pravidlo i jeden opticky těžší dekorativní kousek. Neměla by to ale být starožitná kredenc, ale třeba váza, soška nebo jiný vzpomínkový předmět,“ doplňuje Glut.