Designové trendy podzimní sezóny: zaplavte svůj domov vlnou nových barev!

Designové trendy podzimní sezóny: zaplavte svůj domov vlnou nových barev!

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Barvy jsou dokonalým nástrojem k vyjádření nálady a pocitů, stejně jako prezentaci vlastní osobnosti. Podle převládající barvy v interiéru by tak leckterý psycholog dokázal vyčíst, zda jste optimista, vyznavač minimalismu, kreativní duše či nezastavitelný extrovert. Jejich prostřednictvím můžeme navíc navodit příslušnou atmosféru, vybičovat se k větší aktivitě nebo naopak zklidnit svou mysl po náročném dni.

A módní návrháři ve všech sférách sílu barev znají, proto s nimi každoročně operují v nepřeberném množství odstínů a jejich vzájemných kombinacích. Letošní podzim navazuje na předchozí sezónu, která odstartovala na počátku roku s čerstvou dávkou skandinávského stylu, geometrických tvarů, přírodních motivů a zemitých barev, a nabízí novou a neokoukanou škálu barevných odstínů, ve kterých dominují těžké výrazné prvky i tlumené tóny dřeva.

Námořnická modrá je nová černá!

Modrá barva zažívá v letošním roce obrovský boom, není tedy divu, že tomu v nadcházející sezóně nebude jinak. Pastelové a blankytné odstíny byste však hledali marně, neboť prim hraje námořnická modř, plná a tmavá jako samotný oceán. K tomu jí sekunduje safír a smaragd, odstíny, se kterými se nejčastěji setkáte v podobě textilií na čalouněném nábytku, zejména na křeslech, taburetech a ušácích. Prakticky je však dovoleno použití každé výrazné barvy, kterou obdivujete, ale dosud jste se neodvážili ji zanést do svého interiéru. Zejména bude-li to temně fialová, oranžová nebo šarlatově rudá, trefíte se do vkusu všech módních guru.

Dřevěné akcenty

Dřevo je bez nadsázky nadčasovým a zcela nenahraditelným materiálem, převážně díky své schopnosti dodat interiéru teplo a pocit útulna. Chcete-li si proto dopřát to pravé kouzlo hřejivého domova namísto plastové džungle levného nábytku z umělých materiálů, vybavte své sídlo kvalitním dřevěným nábytkem s jednoduchými liniemi. „Vlna podzimních trendů klade důraz na kombinaci takových prvků, které se vzájemně ovlivňují a dohromady vytvářejí jednoduchý a přitom harmonický vzhled. Nejzásadnější část přitom tvoří dřevěný nábytek, jehož podstata by měla spočívat v naprosté přirozenosti. Namísto několikrát mořenému a lakovanému nábytku proto doporučuji dopřát si čas a vybrat opravdu kvalitní kus, který bude svou přirozenou barevností odpovídat vašim požadavkům,“ radí Pavel Kružík, odborník na dřevěné materiály a ředitel společnosti PK interiér zabývající se tvorbou dřevěného nábytku na míru. „Jedinou výjimku tvoří koloniální nábytek s vrstvou bílé patiny, prostřednictvím kterého dodáte interiéru lehkost a vzdušnost, ale zároveň nevybočíte z trendu námořního stylu,“ dodává Kružík.

Exteriér v interiéru

V angličtině existuje slovo „transterior“, které představuje prostor, kde se interiér potkává s exteriérem. V praxi to může být zádveří nebo zastřešená terasa, které spojují venkovní prostor s vnitřním a vytvářejí neutrální půdu. Stále více je však tímto termínem označována místnost, do které je prvek exteriéru přenesen ve formě organických matriálů a přírodních textur. A právě jeden takový „transteriální“ materiál představuje beton ve všech svých podobách, odstínech a úpravách, který můžete v interiéru využít například jako dekorační prvek na obývací stěnu, povrch stěn v koupelnách anebo namísto klasických obkladů za kuchyňskou linku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?