DIY zimní dekorace a jak na ně

DIY zimní dekorace a jak na ně

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Tři králové již dávno odešli, a tak můžeme vánoční svátky definitivně považovat za uzavřené. Z domácností proto mizí sváteční výzdoba a již tradičně nastává doba, která je pro mnohé tak trochu depresivní. Jaro je ještě v nedohledu, venku panují mrazy a lidé tráví více času doma, aniž by měli konkrétnější představu o tom, jak vlastně ten volný čas strávit.

Spolu s vánoční výzdobou navíc mizí i útulnost interiéru a bez neustále blikajících světýlek se večery mohou zdát o poznání smutnější. Povánoční výzdoba má ovšem i tak něco do sebe, proto neváhejte a pusťte se do tvoření.

Minimalismus je na místě

Vánoce jsou bezesporu obdobím, kdy se lze na výzdobě domácnosti co nejvíce vyřádit. V českých domovech tak v každém okně visí vánoční koule, jedlové větve, nejrůznější ozdoby a každé volné místo hýří všemi možnými barvami. V lednu proto možná oceníte minimalismus ve své nejčistší podobě. Uskladněte všechny vánoční dekorace na příští rok, umyjte okna a posbírejte vše, co považujete za rušivý či kýčovitý element. Uvidíte sami, že vám tím vznikne spoustu volného prostoru, se kterým se dá pracovat. Takový „úklid“ domácnosti vám navíc pomůže nechat uplynulý rok za sebou a začít nanovo s čistým štítem. Bude se vám lépe přemýšlet a také tvořit.

Dary přírody

Není ovšem třeba zanevřít na materiály, které vnímáte jako tradičně vánoční. Nejrůznější větvičky či šišky vám totiž pomohou vytvořit i čistě zimní a ani trochu vánoční dekoraci. Jen se při tvoření držte světlých barev, jako je bílá, krémová, champagne či béžová. Ty jdou skvěle k přírodní zelené či hnědé a pomohou vytvořit uklidňující škálu barev. Zkuste tak zajít na procházku do přírody a nasbírat to, co vám zrovna padne do oka.

Vydat se ovšem budete muset i do nejbližšího obchodu pro kreativce, a to například pro svíčky, jejichž světlo pomůže nabudit útulnou atmosféru. Nezapomeňte však pořídit ani stužky z přírodních materiálů, kousek juty a tavnou pistoli s dostatkem náplní, pokud ji ještě nemáte. Za nás můžeme doporučit síť obchodů Idea Creative. Kamenné prodejny se nachází v Beroune, v Kladně a v Plzni a pro domácí tvoření tu najdete vše potřebné.

Tipy na dekorace

A co tedy vlastně máte tvořit? Jak bylo již naznačeno, hlavní roli hrají svíčky. Nakupte si jich hned několik, držte se však světlých a méně výrazných barev, neboť pro vás pak bude jednodušší je zkombinovat. Abyste dekoraci dovedli k dokonalosti, budete pak potřebovat obyčejné skleněné svícny, na jejichž dno můžete navršit například šišky. Doprostřed poté zasaďte svíčku a kolem svícnu obmotejte třeba lýkovou stužku, kterou dozdobte malou smrkovou větvičkou. Máte-li navíc doma nějaké sklenice od marmelády nebo od okurek, můžete je využít místo svícnu.

A pokud jste v lese narazili na krásné jedlové větvičky, dejte je do té nejobyčejnější nádoby, kterou doma najdete. Tu můžete celou obmotat kouskem juty a rázem máte zcela přírodní dekoraci na stůl či na komodu.

Vale ale nedávejte ani svítícím dekoracím do okna. Jen volte méně výraznou variantu. Hitem posledních let jsou například závěsně skleněné baňky, které můžete pověsit do oken a dát do nich například čajovou svíčku nebo pořiďte elektrické svíčky. Baňky však můžete pověsit i nad jídelní stůl, fantazii se meze nekladou.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?