Dobrý makléř nad zlato. Důvěřujte, ale prověřujte

Dobrý makléř nad zlato. Důvěřujte, ale prověřujte

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Provize. Slovo, které se klienti i makléři zdráhají vyslovit. Řeší ji ale obě strany a platí za jedno z nejpalčivějších témat realitního trhu. Vždyť kdo by nechtěl ušetřit pár desítek či dokonce stovek tisíc? Je to ale opravdu takhle jednoduché? Ne ale každý, kdo provozuje realitní řemeslo, je totiž skutečný odborník.

Toho, že klienti z principu peníze navíc zprostředkovatelům platí neradi, začali využívat pokoutní realitní makléři. Na trhu se to hemží lákavými nabídkami realitních kanceláří, které nabízejí prodej nemovitosti bez provize. Jak tento trik funguje a je opravdu v konečném důsledku tak výhodný?

„Vše nemusí být tak výhodné, jak se to zdá. V podobných nabídkách realitních kanceláří se uvádí, že provizi hradí druhá strana, tedy kupující. Na první pohled to vypadá jednoduše a atraktivně, ale nejásejte předčasně a o nabídku se zajímejte do detailu. Existuje spousta způsobů, jak provizi ukrýt, a vy nakonec zjistíte, že jste spíše o peníze přišli. Je totiž jen velmi málo pravděpodobné, že se bude chtít realitní makléř připravit o odměnu. Téměř s jistotou můžu říct, že ji vždy získá, a to od vás, i když na papíře bude uvedené něco jiného,“ vysvětluje Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se funguje na trhu už 25 let a specializuje se na nemovitosti v Praze, na Berounsku a ve středních Čechách.

Může se tak stát, že vás makléř mylně informuje o tržní hodnotě nemovitosti. Zdánlivě pro vás tedy pracuje zadarmo, ve skutečnosti se ale obohatí na tržním rozdílu. Možná je i varianta, že provizi skutečně uhradí kupec. „Funguje-li to v praxi tak, že odměnu skutečně zajišťuje kupující, pak bude makléř logicky zastupovat zájmy kupujícího, neboť on bude ten, kdo mu bude zajišťovat profit. Pak se zeptejte sami sebe: komu bude tedy makléř vyjednávat nejvýhodnější podmínky – vám, či kupujícímu? Vzniká tu jasný konflikt zájmů,“ doplňuje Kindl.

Při výběru realitní kanceláře se nespoléhejte jen na velké realitní kanceláře, které mají zvučné jméno. Jde především o váš pocit – měli byste mít ve vybraném odborníkovi důvěru v to, že veškeré případné problémy vyřeší ve vašem zájmu. Přidaná hodnota práce realitního makléře by měla spočívat v tom, že celou transakci dokáže pro klienta zajistit tak, jak to laik bez zkušeností nedokáže. Laikovi chybí know how a nepřenosné zkušenosti, které získáte pouze tehdy, pohybujete-li se roky na realitním trhu. Nenahradí je ani teoretické informace, které si prodávající často ve snaze zajistit bezproblémovost celé transakce získávají samostudiem.

„Proces vybírání realitního experta, kterému svěříte do rukou prodej vaší nemovitosti, nekončí pouze jeho vytipováním. Doporučuji být ostražitý i na začátku a proaktivně se ptát na další postup, důkladně prozkoumat nabídku jeho služeb, a pokud pod svým jménem publikuje i články nebo další materiály, tak se podrobně seznámit i s nimi,“ říká. Spolu se špičkovým profesionálem si kupujete jeden velký balík odborných, obchodních, psychologických a komunikačních dovedností. „Prodej nemovitosti je složitý a často nepředvídatelný proces, proto se komplikacím někdy vyhnout nedá. Co je rozhodující, je jejich dopad na celý vývoj transakce z hlediska času i financí. Zkušený odborník se zaměří na místa, kde číhá potenciální nebezpečí, a dokáže se mnohých z nich vyvarovat nebo si s nimi poradit bez zbytečných průtahů,“ vysvětluje Jakub Kindl.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?