Dotační program Nová zelená úsporám Light cílí na seniory a nízkopříjmové

Dotační program Nová zelená úsporám Light cílí na seniory a nízkopříjmové

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Dotační program Nová zelená úsporám je zaměřen na podporu energeticky úsporných opatření v rodinných a bytových domech. Cílí na zateplení, obnovitelné zdroje nebo pasivní výstavbu a jedná se o nejefektivnější a nejdostupnější dotační program v České republice. Mnoho lidí se však potýkalo s tím problémem, že všechny dotace byly vypláceny až zpětně po realizaci daného opatření, a vstupní investice tak byla stále vysoká. Toto neplatí pro rozšiřující program Nová zelená úsporám Light.

Pomoc seniorům a nízkopříjmovým

Ten má pomoci seniorům a nízkopříjmovým domácnostem a oproti hlavnímu programu lze v tomto případě peníze vyplatit ještě před samotnou realizací. Navíc, například v případě zateplení domu či bytu, je možné zateplení provést svépomocí a nenajímat si realizační firmu.

Rozšíření o solární panely

Jiné podmínky se týkají solárních panelů, o které byl dotační program nedávno rozšířen. Ty musí instalovat odborně způsobilá osoba držící oprávnění podle zákona o hospodaření energií. Seznam dodavatelských firem naleznete na webových stránkách dotačního programu, jednou z nich je také společnost LAMA home, součást českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP.

Získat lze až 90 000 Kč na solární termický nebo solární fotovoltaický ohřev vody a finanční prostředky lze čerpat předem formou zálohy. Program podporuje opatření provedená po 12. září 2022 a žádat o dotaci lze i v případě, že jste již podali žádost o dotaci na zateplení nebo výměnu oken.

Kdo může podat žádost o dotaci?

Žádost o dotaci mohou podat vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu, ve kterém jsou trvale hlášení déle než od 12. září 2022. Žádat mohou i vlastníci trvale obývaných staveb určených pro rodinnou rekreaci.

Důležitou podmínkou je však to, že žadatel i všichni členové domácnosti musí pobírat starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, a to ke dni podání žádosti o dotaci. Žádat mohou i ti, kteří mezi 12. zářím 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.

Žadatelům jsou navíc k dispozici poradci konzultačních středisek, se kterými lze probrat vše potřebné a kteří žadatele provedou celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace. V případě solárního ohřevu poté potřebnou dokumentaci dodá váš dodavatel. „Klientům pomáháme i s procesem vyřízení žádosti o dotaci. Stačí nás kontaktovat a spolupráci upravíme na míru potřebám daného klienta,“ uzavírá Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA home.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?