Energie v roce 2023: Stabilitu v turbulentní době nabídnou chytré domy

Energie v roce 2023: Stabilitu v turbulentní době nabídnou chytré domy

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Česká republika má za sebou energeticky nejnáročnější rok ve své novodobé historii. Zdražení cen energií se dotklo všech bez rozdílu a vyhlídky na rok 2023 zatím nejsou nijak růžové. Otázkou totiž zůstává nejen to, zda budeme mít v zásobnících dostatek plynu na další zimní sezonu, ale i to, jak se budou vyvíjet ceny energií na burze a jaká bude cena elektřiny a plynu pro koncové zákazníky.

V návaznosti na zastropování cen energií totiž většina předních dodavatelů přistoupila ke zdražení svých ceníků, a přestože někteří odběratelé ušetří, někteří si naopak připlatí. Otázka energií se tak týká každého z nás a celou situaci je třeba řešit. Tak, aby se jednalo o řešení dlouhodobé, udržitelné a stabilní.

Právě stabilitu v otázce energií nabízí chytré domy využívající zelenou energii. Čím dál vyšší poptávku nejen po fotovoltaikách registruje také LAMA HOME, nejmladší divize českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP. Ta se zabývá návrhem a realizací domácností naplno využívajících úsporné technologie.

Řeč přitom není jen o fotovoltaikách. Způsobů, jak žít více zeleně a z dlouhodobého hlediska se stát energeticky soběstačnou domácností, je několik. Jakékoli řešení aplikované v dnešní době by však mělo být možné adaptovat na budoucí inovace. V opačném případě můžete v následujících letech čelit stejným výzvám jako nyní. A právě udržitelnost a dlouhodobost je jedním z hlavních hesel LAMA HOME. Díky kompletní realizaci celé domácnosti jedním tahem vyřešíte vytápění, větrání, chlazení, vodu či fotovoltaiku tak, aby bylo v budoucnu možné stavbu přizpůsobit dalším inovativním technologiím. Důležitou roli totiž nehrají jen použité stavební materiály, ale také způsob ovládání jednotlivých technologií.

Chytré a na dálku ovládané domácnosti poskytují nejen úsporu času, ale předně financí. Poptávka po takovém řešení proto roste, a přestože jsou vstupní náklady vyšší, do budoucna slibují chytré domy soběstačnost, a tedy i stabilitu.

V praxi to znamená, že díky informačním technologiím můžete ovládat například vytápění, které je aktuálně asi nejpalčivějším problémem většiny z nás. Na vysokých nákladech v této oblasti se z velké míry podepisuje neefektivita, a to i přesto, že má většina domácností termostaty s možností zvolit vytápění v určité dny a hodiny. Ideální je ale, aby se topení spínalo v jednotlivých místnostech chvíli před tím, než je budete obývat.

Tak například ráno by měla být vytopená koupelna, případně obývací pokoj nebo kuchyně. Naopak radiátory mohou zůstat vypnuté ve zbytku domu, kam vaše kroky ani nepovedou. Během vaší nepřítomnosti by se topit nemuselo, jen je dobré udržovat určitou komfortní teplotu. Před vaším příjezdem z práce si pak zase můžete na dálku přitopit a již se vrátit do vyhřátých místností. Díky chytré domácnosti ale můžete na dálku ovládat například i žaluzie. Ty se s ohledem na teplotu a intenzitu slunečního svitu samy vytahují a spouští. Tím pustí dovnitř slunce, a tedy teplo, nebo naopak brání v úniku tepla. Možností je nespočet a důležitý je pečlivě připravený návrh, který zajistí ovládání a propojení rozličných prvků domácnosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?