Hola hola, škola volá. Zpříjemněte vašim ratolestem návrat do školy a vezměte je na strašidelný výlet

Hola hola, škola volá. Zpříjemněte vašim ratolestem návrat do školy a vezměte je na strašidelný výlet

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail
Nový školní rok se za pár dní rozběhne naplno a školákům nastane od 2. září pevný režim. Na nástup školních povinností si děti po bezstarostném létě zvykají jen těžko a nejedna dětská tvář se při pomyšlení na učení a domácí úkoly zakaboní. Co ji třeba rozptýlit strašidelným výletem do středověku s názornou ukázkou, jak se v tomto období žilo, jedlo a pilo? Rodiče si odpočinou od koloběhu všedních dní a děti jistojistě přehodnotí nudné kapitoly z učebnic dějepisu.

Bezstarostný čas prázdnin, kdy děti mohly pobíhat venku do pozdního večera a nemusely se starat o domácí úkoly, je pro letošek tentam. To ale nemusí znamenat, že od teď dětem nastává řehole a nic zábavného je už nečeká. Konec prázdnin a příprava na školu je i podle dětských psychologů významný moment, který děti nenesou lehce. Rodiče by jim tak měli být co nejvíce nápomocni a ukázat jim, že je určitě na co se těšit i na podzim.

Pokud vaše ratolesti ještě nebyly v malé středověké obci jménem Dětenice, pak mají zřejmě jen mlhavou představu o tom, jak se lidem v temných dobách naší historie žilo, jak mluvili, jakým kratochvílím se oddávali a co mívali na talíři. Nejvíce si toho zapamatují, když si dané období samy zažijí na všechny smysly. Udělejte si na sklonku léta rodinný výlet do Dětenic, malé obce nedaleko Prahy v Mladoboleslavském kraji, a vezměte děti do časů drsné mluvy, nabroušených mečů, lahodných krmí a typických zvyků!

Středověku tváří v tvář

Skvělou příležitost zprostředkovat dětem středověk naživo máte i s blížícím se koncem léta. „Každou sobotu od 10 do 17 hodin připravujeme po celé léto pro odvážné dětské návštěvníky strašidelné prohlídky místního zámku. Netradiční prohlídka zámku probíhá za světla plápolajících svíček. Zdejší ježibaba Žizelda barvitě povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích žilo za dávných časů. Tento sobotní program je vhodný pro všechny děti, ale z našich letitých zkušeností víme, že pobaví i dospělé návštěvníky,“ říká Aneta Ondráčková, manažerka Zámeckého resortu Dětenice.

Pokud si do Dětenic najdete cestu ve všední dny, stihnete ještě letní akci Dětenice dětem. „V úterý, středu, čtvrtek a pátek mají děti do 15 let v doprovodu dospělých vstupy na čarodějnickou prohlídku zámku zcela zdarma. A nejen to! Mohou se zdarma zúčastnit také našich tradičních středověkých rytířských turnajů. Konají se na našem dětenickém středověkém kolbišti vždy od 14 hodin a pro případ nepřízně počasí je tam i krytá tribuna pro diváky,“ láká rodiče a dětské návštěvníky Aneta Ondráčková.

Středověká hostina a dechberoucí podívaná

Po strašidelné prohlídce si můžete dát s dětmi na doplnění kuráže pořádný dlabanec ve vyhlášené dětenické krčmě, první svého druhu u nás. „Děti dostanou v rámci akce Dětenice dětem zdarma oběd i večeři. Těšit se mohou na kuřecí steak ze stehýnka na grilu s půlkou pečené brambory a bylinkovou zakysanou smetanou. Souběžně s tím probíhá v krčmě každý den od 19 h i večerní dobový program. V rámci programu máme nachystány ukázky oblíbených středověkých atrakcí, jako je poprava oběšením, řezání jazyka nebo upalování čarodějnic. Pokud dáváte přednost lehčí zábavě, jistě vás svými kousky pobaví přítomní kejklíři a tanečnice,“ dodává manažerka Zámeckého resortu Dětenice Aneta Ondráčková.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?