Hry dětem pomáhají v rozvoji, rodiče se jich ale musí účastnit

Hry dětem pomáhají v rozvoji, rodiče se jich ale musí účastnit

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

O důležitosti her v dětském životě bylo již napsáno mnoho. Víme, že jsou stěžejní nejen pro rozvoj kreativity, samostatnosti či logiky, ale taktéž pomáhají budovat zdravé sebevědomí. Co si ale mnozí neuvědomují, je to, že hra je důležitá pro obě zúčastněné strany. Pro rodiče i děti. Vytváří totiž pouto mezi vámi a vaším potomkem a umožní vám jej poznat. Přesto nejsou výjimkou ti rodiče, kteří si se svými dětmi buď nehrají vůbec či minimálně a když, tak to upřímně nenávidí. To ale mohou odbourat vhodně zvolené hry.

Je ale také nutné si uvědomit, že hra může být pro dítě prakticky cokoli, co dospělí považují za samozřejmost. Hra tak může být nákup v supermarketu, vyzvednutí balíčku na poště, venčení psa nebo úklid domácnosti. Tyto všechny činnosti sice s dětskou asistencí zaberou daleko více času, ale zároveň pomáhají budovat charakterové vlastnosti potomka, a hlavně pomáhají vychovávat. Pro rodiče to poté samozřejmě není ani tak hra, jako spíše věnování pozornosti. A o to v podstatě jde.

Jako rodiče tedy nemusíte trávit hodiny nad něčím, co vás nebaví a ve vašem věku již pravděpodobně bavit nebude, ale můžete zcela jednoduše své dítě zapojit do toho, co potřebujete. Ne nadarmo se totiž říká, že dnešní generace dětí ztrácí ohleduplnost a zručnost. To ovšem vymýtíte právě tím, že svým potomkům umožníte dělat to co vy.

Na druhou stranu nelze polemizovat o tom, že je důležité, abyste na oplátku strávili s dětmi čas po jejich. A přestože je daleko pohodlnější posadit je k televizi nebo k počítači, garantujeme vám, že z tohoto přístupu budete jednou nešťastní. Nikdo se ovšem nemůže divit tomu, když jako pracující rodič nemáte čas na to, abyste celé odpoledne proseděli v dětském pokoji a vymýšleli, co a jak hrát. Proto je ideální volit takové hry, se kterými dítě může pracovat po většinu času samo.

Příkladem je třeba magnetické vzdělávací hry od značky Alexander, která je k dostání v prodejnách hraček nebo e-shopech, např. na Pexik.cz. Hry Magnetické příběhy rozvíjí jemnou motoriku a představivost, ale také probouzí fantazii a při popisování příběhů zlepšuje vyjadřovací schopnosti dětí. Hra obsahuje magnetické víko, jako pozadí, na které děti přikládají obrázkové magnety podle vzoru na kartičkách a vytvářejí určitou situaci. Hra zároveň funguje jako magnetické divadélko, kde si děti mohou vytvářet vlastní příběhy, které pak vypráví svým rodičům. Množství kombinací a situací je nevyčerpatelné, a tak se děti mohou zabavit i na velmi dlouho, ale při další nové hře se opět nenudí. V praxi tak děti zabavíte tak, aby si po určitou dobu vystačily samy a zároveň se v důsledku zapojíte i vy, když vyslechnete, co vytvořily.

A na tomto nebo podobném principu funguje nespočet dalších her, jako jsou stavebnice či nacvičování písniček a básniček nebo příprava tanečního představení. Fantazii se meze nekladou. Je ovšem důležité si uvědomit, že vymýšlení hry a následné zhodnocení není za trest, ale pomáhá vašim potomkům rozvíjet stěžejní charakterové vlastnosti. Nelze totiž očekávat, že za vás tuto roli převezme školka a škola. Jste to právě vy, kdo musí vytvořit podmínky pro přirozené učení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?