Hry, které dětem pomohou se začátkem školního roku

Hry, které dětem pomohou se začátkem školního roku

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Začátek školního roku se neúprosně blíží. Děti jsou již navyklé na nepravidelný prázdninový režim a vy se trochu obáváte nástupu do školy či školky. Jak nastartovat u dětí opět zájem o vzdělávání a školní aktivity? Začněte nenásilně výukovými hrami.

Paměť a postřeh

Trénování paměti a postřehu u dětí pomáhá lépe zvládnout školní učivo. Vyptávejte se například, jaký měly den. Vybavování a popisování zážitků je nepřirozenějším tréninkem mozku. Nenásilně je v těchto dovednostech zdokonalí také hra, u které se zabaví nejen děti od 5 let, ale celá rodina. Skvěle trénuje paměť prostřednictvím prostorových barevných vzorů. Hra Paměť 3D učí barvy a podporuje prostorovou představivost pomocí kostek, které se skládají do prostoru podle vzoru na kartě, kterou si vytáhnete z balíčku. Karty se dají roztřídit dle náročnosti a postupně poté zvyšovat stupeň obtížnosti.  S dětmi se při hře výborně pobaví i dospělí!

Správná výslovnost

Aby se děti naučily správně vyslovovat zejména ostré sykavky (s,z,c) a tupé sykavky (š,ž,č), které dělají při správné výslovnosti největší problém, nemusí nutně navštěvovat logopeda. Zkuste deskovou hru Mluvím správně. Při hře se hráči pod dohledem dospělé osoby učí rozlišovat a vyslovovat hlásky. Hra klade důraz na rozvoj slovní zásoby, ale také bere v potaz význam sluchového vnímání, které je významnou podpůrnou pomůckou při rozlišování správné výslovnosti.

Základy psaní

K psaní je potřeba jistá manuální zručnost dítěte. Tu si může lehce natrénovat kreslením. Obrázky, které děti obkreslují při vzdělávací hře Psaní a mazání – Písmenka jim pomohou se správnými tvary písmen, se základy čtení a také, jak správně držet pero. Správné uchopení pera od začátku období, kdy se vaše dítě učí psát, je zcela zásadní. Špatné návyky se špatně přeučují. Hra Písmenka se skládá z 28 kartiček a 14 tabulek, na které lze opakovaně psát mazacím fixem. Děti tak mohou zkoušet svůj rukopis znovu a znovu. Pokud mají křečovité držení pera zkuste s nimi uvolňovací cviky. Začněte třeba s krouživými pohyby zápěstí, i takto malé cvičení může se správným úchopem velmi pomoct. Všechny výše zmíněné hry pocházejí z dílny uznávaného výrobce hraček Alexander (do Česka je dováží Pexi s.r.o.) a jednoduše je seženete v prodejnách hraček a internetových obchodech nebo na Pexik.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?