Hypotéky sice zlevnily, na nemovitosti však lidé nedosáhnou. Dočkáme se snížení cen?

Hypotéky sice zlevnily, na nemovitosti však lidé nedosáhnou. Dočkáme se snížení cen?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Ještě loni touto dobou se hovořilo o tom, že ceny nemovitostí půjdou dolů. Místo toho jsme se ale dočkali dalšího mírného nárůstu a pokud si teď například mladý pár chce postavit rodinný dům, má před sebou minimálně osmimilionový závazek. A to jen v případě, že mu banka vůbec půjčí. Hypotéky totiž levnější jsou, podmínky pro získání úvěru ale naopak kvůli pandemii koronaviru lehce zpřísnily.

 

Koupě nemovitosti se začíná podřizovat faktorům, které v rozhodování dříve nehrály tak velkou roli. Lidé volí menší nemovitosti a jsou ochotni měnit lokalitu. „Čím dál častěji se setkáváme s tím, že nás lidé osloví s velmi detailní představou toho, jakou nemovitost vlastně hledají, a nakonec musí udělat hned několik ústupků, například co se týče stáří nemovitosti nebo dispozic,“ říká Vladislava Kindlová z rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska.

 

Dle Kindlové je také vidět zvýšený počet případů, kdy lidé odchází z Prahy do okrajových měst. „Města s dobrou dostupností do Prahy a s dobrou občanskou vybaveností, jako je třeba Beroun, jsou populární již roky. V poslední době ale sledujeme vyšší zájem lidí z Prahy o nemovitosti jak v Berouně, tak v jeho přilehlém okolí. Za nemovitost typu rodinný dům se zahradou tu totiž platí stejné peníze jako za byt v centru Prahy,“ vysvětluje Kindlová.

 

Nabízí se proto otázka, zda nás konečně čeká avizované zlevňování nemovitostí a pokud ano, tak kdy? Dle odborníků k němu v tomto roce pravděpodobně nedojde a pokud ano, bude se týkat jen některých segmentů či lokalit. „Nezaměstnanost stoupla a logicky musíme čekat, že dojde ke zhoršení ekonomické situace obecně, což se zákonitě musí podepsat i na cenách nemovitostí. Pravděpodobně se to ale bude týkat starších bytů na okrajích měst nebo v méně atraktivních lokalitách. U novostaveb a rodinných domů se zlevňování letos nedočkáme,“ dodává Vladislava Kindlová.

 

Pokud jste tedy vyčkávali s koupí nemovitosti, realitní odborníci se shodují na tom, že není důvod k dalšímu otálení. „Čím dříve začne zájemce o koupi řešit úvěr, tím lépe. Co nejdříve totiž bude vědět, kolik si vlastně může půjčit a za jakých podmínek. Nemyslím si totiž, že za půl roku bude situace jednodušší. O to spíš je teď ale podstatné nestřílet naslepo a lidé by měli mít jistotu, že za své peníze dostanou to nejlepší, co jim aktuálně trh může nabídnout. I proto jsme tu my. Abychom vyhledali všechny veřejné i neveřejné nabídky v dané lokalitě a klient si mohl vybrat na základě svých preferencí a požadavků. Kolikrát se nám také povede vyjednat nemalé slevy a kupcům poskytujeme právní podporu během celého procesu nákupu nemovitosti. Jednoduše řečeno, kryjeme lidem záda od začátku až do konce,“ uzavírá Vladislava Kindlová za realitní kancelář Domov.

 

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?