Inteligentní domy pomohou snížit výdaje za energie

Inteligentní domy pomohou snížit výdaje za energie

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Moderní inovace v bydlení si nekladou za cíl jen větší komfort obyvatel domu. Hlavní myšlenka je daleko ušlechtilejší. Technologie ovládané na dálku jen za pomoci dotyku nebo hlasu mohou výrazně snížit výdaje za energie. Jak? A co všechno si pod pojmem inteligentní dům můžete představit?

Chytré domy

Inteligentní domy, chytré domácnosti nebo jednoduše smart home. Koncept, se kterým přichází i LAMA home, divize jednoho z předních český dodavatelů energií LAMA ENERGY GROUP. Označení pro chytré domácnosti existuje mnoho. Vesměs však znamenají jedno a to samé, zajistit ovládání a propojení rozličných prvků domácnosti pomocí informačních technologií. Díky nim můžete na dálku ovládat topení, větrání, svícení, zabezpečení nebo domácí spotřebiče.

Záleží jen na vás, z jakých částí chytrou domácnost vybudujete. Samotné řešení může na počátku znamenat vyšší investici, v budoucnu se vám však několikanásobně vrátí. Jak?

Smart home v praxi

To, co nyní trápí všechny nejvíce, je pravděpodobně vytápění. Ukažme si tedy, jak může chytrá domácnost pomoci snížit výdaje právě za vytápění. Na vysokých nákladech v této oblasti se z velké míry podepisuje neefektivita, a to i přesto, že má již většina domácností termostaty s možností zvolit vytápění v určité dny a hodiny. Ideální je ale to, aby se topení spínalo v jednotlivých místnostech chvíli před tím, než je budete obývat.

Tak například ráno by měla být vytopená koupelna, případně obývací pokoj nebo kuchyně. Naopak radiátory mohou zůstat vypnuté ve zbytku domu, kam vaše kroky ani nepovedou. Během vaší nepřítomnosti by se topit nemuselo, jen je dobré udržovat určitou komfortní teplotu. Před vaším příjezdem z práce si pak zase můžete na dálku přitopit a již se vrátit do vyhřátých místností.

Díky chytré domácnosti však můžete na dálku ovládat například i žaluzie. Ty se s ohledem na teplotu a intenzitu slunečního svitu samy vytahují a spouští. Tím pustí dovnitř slunce, a tedy teplo, nebo naopak brání v úniku tepla. Chytrá domácnost ale přináší úspory i u ohřevu vody. Bojlery si díky pokročilé elektronice dovedou zapamatovat, kdy u  vás běžně dochází ke spotřebě teplé vody, a podle toho optimalizují svou aktivitu.

Další problematickou oblastí, kterou dovede chytrá domácnost vyřešit, je svícení. Díky aplikaci můžete světla ztlumovat nebo nastavit automatické zhasínání a rozsvícení podle pohybu. Také si po odchodu z domu můžete na dálku ověřit, zda je opravdu všude zhasnuto.

Do aplikace můžete také začlenit všechny spotřebiče. Na dálku si můžete zapnout kávovar, myčku nebo pračku, a tím využívat noční proud, i když třeba nejste zrovna doma. Kompletní Smart home řešení pro vás na míru připraví LAMA Home, vždy s úctou k vašim individuálním potřebám a rozpočtu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?