Jak je to s hypotékou, mít, či nemít?

Jak je to s hypotékou, mít, či nemít?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Mnohdy ani nevíme, co přinesou nejbližší zítřky, natož co nás čeká za pět, deset či dvacet let. Je proto velmi těžké vzít na sebe velký závazek v podobě hypotéky, když do pár let mohou přijít děti, cestování či rozvod. Základem je vždy dobré rozhodnutí o koupi nemovitosti a o jejím financování.

Rádi byste si pořídili byt do osobního vlastnictví, ale nemáte dostatek vlastních zdrojů? Pak věřte, že nejste výjimka. Těch, kteří si musí na nové bydlení půjčit, je drtivá většina. Finanční závazek v podobě pravidelných splátek hypotéky připadá zvláště mladým párům jako nepředstavitelné sci-fi. Je proto klíčové vybrat správný objekt k investici, aby se vám závazek vyplatil, a dobře nastavit hypoteční úvěr.

Koupě nemovitosti

Pokud si během přípravy a samotného nákupu budete počínat strategicky s ohledem na co nejlepší zhodnocení vložených prostředků, podaří se vám koupit byt či dům hluboko pod jeho tržní hodnotou. Jenže jak vybrat ten správný objekt koupě a umět posoudit jeho pořizovací cenu? Jak se vyhnout skrytým právním a technickým vadám? A kde vůbec zajímavé nabídky hledat? Je spousta otázek, které běží hlavou každého, kdo se poprvé chystá kupovat nemovitost.

Zvažujete-li koupi bytu či domu, doporučujeme konzultovat nezávislého profesionála, který v celé transakci není osobně zainteresovaný, a má tudíž potřebný nadhled a v neposlední řadě cenné zkušenosti. Takový člověk je zároveň schopen odhalit všechny slabé stránky, které na první pohled ani při osobní prohlídce nemusí být patrné. Potřeba je také důkladně prověřit nejen stávajícího majitele, ale i celou nemovitost po stránce právní a technické. Důležité je také mít na své straně někoho, kdo se na realitním trhu pohybuje a dokáže kvalifikovaně posoudit tržní cenu nemovitostí. „Kvalifikované tržní ocenění nemovitosti udává reálnou hodnotu nemovitosti na trhu. Využívá se zejména ve chvíli, kdy chcete stanovit cenu při prodeji či nákupu vlastní nemovitosti nebo v rámci řešení dědického řízení. U nás odhady zpracovávají naši realitní specialisté, kteří mají letité zkušenosti z realitního trhu,“ vysvětluje Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov Beroun

Vyřízení hypotéky

Pokud už máte vybranou vysněnou nemovitost, je třeba řešit způsob financování. Ideální je kombinace úspor a hypotečního úvěru. Běhání po bankách a úřadech zabere spoustu času. „Neztrácejte čas a využijte služby profesionála – pomoc s vyřízením hypotéky nabízejí solidní realitní společnosti v balíčku s poskytovanými službami. Dokáží vyřídit všechna jednání s katastrem nemovitostí, odhadcem i bankami. Mají nadstandardní vztahy s bankami, a tak dokáží zajistit úvěrové podmínky optimálně k vašim potřebám. V rámci naší společnosti zajišťujeme odborné konzultace, propočty variant, výběr optimálního úvěru a pomoc při pojištění hypotéky. Vše potřebné s vámi projednáme na jediné schůzce – a pak se sejdeme až při podpisu úvěrové smlouvy,“ nastiňuje průběh Jakub Kindl.

V průběhu splácení vám bude banka posílat nabídky aktualizovaných úrokových sazeb. Udělá tak ale obvykle až těsně před uplynutím doby fixace, abyste neměli dost času vyjednat si lepší podmínky u konkurenční banky. Důležité je proto datum fixace pohlídat a včas předložit lepší nabídku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?