Slušný nájemník, který pravidelně platí nájem a byt nedemoluje. To je pravděpodobně sen každého, kdo svou nemovitost pronajímá. Realita je ovšem často poněkud odlišná a nezřídka se setkáváme s takovými nájemníky, kteří nájemce nejen, že mohou dostat do finančních potíží, ale byt postupně devastují. Chtějí-li poté majitelé nemovitostí postupovat dle zákona, mají dost omezené možnosti. Způsob, jak se problémových nájemníků zbavit, totiž existuje, je však poměrně zdlouhavý a komplikovaný. Ideální je tak se do této situace vůbec nedostat a být obezřetný již od začátku.
To platí již od chvíle, kdy majitel nemovitosti s potenciálním zájemcem o pronájem naváže prvotní kontakt. Drobnosti jako oslovení, poděkování, rozloučení se po telefonu nebo způsob, jakým zájemce napíše průvodní mail. To vše jsou sice maličkosti, o člověku však něco vypovídají. Telefonická nebo emailová komunikace tak může být prvním vyřazovacím kolem, kdy nájemce eliminuje kandidáty, kteří se mu nezdají. V dnešní době navíc poptávka převyšuje nabídku a není tak výjimkou, že se na jeden byt mohou ozvat desítky zájemců. Tento postup tak může pomoci podstatně snížit počet osobních prohlídek a zjednodušit rozhodování.
Při osobních prohlídkách poté doporučujeme mít k ruce otázky, které zájemcům majitelé nemovitostí mohou položit. Zajímat by je mělo zejména to, proč se stěhují z dosavadního bydliště, zda mají pracovní smlouvu na dobu neurčitou, kolik lidí bude v bytě bydlet a zda mohou poskytnout reference od předchozího pronajímatele. Výjimkou už nejsou ani situace, kdy majitel nemovitosti požádá o vyplnění osobního dotazníku. A přestože nikde není psáno, že potenciální nájemník musí tyto otázky zodpovědět, pokud nemá co skrývat, nemělo by mu to dělat problém. Dojem z osobního setkání a odpovědi na položené otázky poté slouží jako filtr do dalšího kola výběrového řízení. I tak je ovšem více než žádoucí uchazeče, kteří prošli tímto užším výběrem, dále prověřit. Kromě nejrůznějších sociálních sítí doporučujeme navštívit i Centrální evidenci exekucí, kde je možné za menší poplatek zjistit, zda je na konkrétního člověka uvalena exekuce, jaká je její výše a v jaké fázi exekuční řízení je.
O nájemníkovi poté vypovídá i to, zda má nebo nemá problém před nastěhováním složit tzv. jistotu. Ta sice není povinná, pro nájemce však může sloužit jako krytí v případě, že nájemník v budoucnu nezaplatí nájem nebo v bytě něco zničí. Jistota dle zákona nesmí být vyšší než trojnásobek měsíčního nájemného bez úhrad za energie a služby.
Zároveň varujeme i před nájemními smlouvami staženými z internetu, které jsou často neúplné, či zastaralé a v důsledku mohou napáchat spoustu škod. Vhodným řešením je najmout si na tento úkon zkušeného právníka.
I přes dodržení všeho výše zmíněného se však může stát, že v budoucnu dojde s nájemníkem k problémům. Může se změnit jeho finanční nebo osobní situace, přece jen tyto věci nelze předvídat. V současnosti ale existují realitní společnosti nabízející službu garantovanému nájmu. V České republice ji nabízí například nezávislá realitní společnosti Bohemian Estates, která majitele nemovitostí za předem daný poplatek zbaví prakticky všech starostí, které jsou s pronájmem nemovitosti spojené.
Služba je vhodná zejména pro ty, kteří chtějí pravidelně a bez starostí inkasovat peníze za nájem, a přitom se o nic nestarat. Ocení ji tedy například i ti, kteří byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů. Nájemné je totiž inkasováno i v případě, kdy zrovna nemovitosti není obsazena nebo když nájemník neplatí. Společnost taktéž garantuje vrácení nemovitosti v původním stavu, a tak se majitelé nemusí obávat ani takových nájemníků, kteří by měli tendence byt demolovat.