Jak správně vybrat nemovitost?

Jak správně vybrat nemovitost?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nemovitosti je bezesporu jedním z nejdůležitějších kroků v životě každého z nás. Mnozí jsou zároveň přesvědčeni, že v dané nemovitosti zůstanou po zbytek života, a tak je tento počin často doprovázen sny, fantaziemi a především emocemi. Při výběru tak většinou zájemce zaujme taková nemovitost, která dokáže vzbudit představu života v ní a málokdo bere v potaz i jiné faktory, jako je stav nemovitosti či lokalita. Ovšem předtím, než na tuto transakci padnou veškeré dosavadní úspory a drtivá většina lidí se na několik desítek let zadluží, je nutné vybranou nemovitost podrobit kompletní analýze. Bez citů a bez emocí.

To ovšem trochu předbíháme a k jakýmkoli analýzám může dojít pouze za předpokladu, že byl lov na nemovitost úspěšný. Avšak každý, kdo v poslední době zabrousil na stránky realitní inzerce, asi zjistil, že nemovitostí k prodeji je obrovské kvantum a probírat se jednotlivými inzeráty není otázkou pár hodin. Celý proces ovšem může výrazně ulehčit, budeme-li přesně vědět, co chceme. Čeká-li tedy někoho v blízké budoucnosti koupě nemovitosti, prvním krokem by mělo být detailní sepsání jednotlivých požadavků, které nemovitost musí splňovat. Chceme bydlet v bytě či v domě? Vidíme se spíše ve městě nebo na venkově? Jak velká má nemovitost být? Plánujeme velkou rodinu a bude v tom případě nemovitost dostatečně veliká pro všechny budoucí členy domácnosti? Chceme velkou zahradu a budeme mít čas se o ni starat? Jaké jsou naše požadavky na dopravu a občanskou vybavenost? A konečně, preferujeme novostavbu nebo raději starší nemovitost, kterou si zrekonstruujeme podle našich představ? Známe-li odpověď na všechny výše zmíněné otázky, bude celé hledání nejen podstatně jednodušší, ale zároveň i rychlejší. Čas obětovaný hledání na internetu a v nabídce nejrůznějších realitních kanceláří je však i tak nutné brát v potaz, bez důkladného zkoumání vod internetu totiž dost dobře nenajdeme nic. „Hledání nemovitosti ke koupi na vlastní pěst je jen pro otrlé. Nejen, že zabere obrovské množství času, ale stojí spoustu energie. Zároveň je nutné si uvědomit, že množství nabídek se do inzerce mnohdy ani nedostane. Existují totiž i neveřejné nabídky či aukce a tam se většinou skrývají ty pravé poklady. Pověření profesionálů tímto úkolem tak není jen o tom, že se zájemci o koupi zbaví zátěže, ale jedná se i promyšlený krok, který jim umožní mít opravdu na výběr,“ říká Matěj Kunc, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz.

Ta vznikla jako protipól realitním kancelářím a nabízí zájemcům o koupi nemovitosti komplexní servis. „Naše filozofie spočívá v tom, že se snažíme změnit zajeté standardy na realitním trhu a ukázat našim klientům, že koupě nemovitosti nemusí být náročná, když k sobě mají někoho, kdo jim je v celém procesu oporou. Nejen, že tak vyhledáme nemovitosti za ně podle kritérií, které jsou upřesněny hned zpočátku, ale zároveň je doprovázíme na osobní prohlídky a nemovitosti podrobíme technické analýze a taktéž kontrolujeme veškerou smluvní dokumentaci. Pomoci ale můžeme i s financováním či s rekonstrukcí,“ upřesňuje Kunc fungování služby.

Technická a právní analýza nemovitosti jsou totiž další věci, které zájemci o koupi často odbývají. Jedná se přitom o dva základní faktory, které mohou ovlivnit nejen cenu, ale i to, zda se do koupě vůbec vyplatí jít. Nemovitost je tak při osobní prohlídce důležité projít s profesionálem, který ji dokáže ohodnotit z hlediska opotřebení a z hlediska budoucích nákladů. Zároveň odhalí jakékoli skryté vady, které by vyžadovaly značnou finanční injekci. Odborník by poté měl posoudit i veškeré dokumenty, čímž je zajištěna bezpečnost celé transakce. „Přítomnost profesionála na osobních prohlídkách je ovšem podstatná i z toho hlediska, aby byl kupec ochráněn před možným nátlakem ze strany realitních makléřů, kteří často využívají své znalosti k tomu, aby zájemce dotlačili ke koupi, jakkoli nevýhodná pro ně může být. Zároveň i přesně víme, na co se ptát a jak na základě zjištěných informací smlouvat. Kupec si tak může být jistý, že nebude zahnán do kouta a nedostane se do situace, kdy by podepsal něco, čím si není jistý,“ uzavírá Matěj Kunc za Bydlimesnadno.cz

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?