Jak uspět při provozování krátkodobého pronájmu? Klíčová je lokalita a dostatek času

Jak uspět při provozování krátkodobého pronájmu? Klíčová je lokalita a dostatek času

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ke krátkodobému pronájmu se v posledních letech uchyluje čím dál více majitelů nemovitostí. Tento způsob podnikání má však svá rizika a vyžaduje určité znalosti, nemluvě o času, který je mu potřeba věnovat. Při správné strategii lze ovšem dosáhnout vyšších zisků, než u pronájmu dlouhodobého.

Předpokladem pro úspěšné provozování krátkodobých pronájmů je však zejména lokalita. Nemovitost, která se nachází uprostřed ničeho, lze totiž jen těžko obsadit. Nejsou to ale jen turisticky navštěvovaná města, kde lze s krátkodobým pronájmem uspět. Potenciál mají i nemovitosti nacházející se v blízkosti letiště nebo u kongresových center. V takovém případě je však nutné rozpoznat nejčastější klientelu a dle toho upravit vybavení. S tím jde ruku v ruce i pravidelná modernizace, zlepšování zařízení a reakce na zpětné vazby hostů. Ty je nutné pravidelně sledovat, mohou z nich totiž vyplynout zajímavé postřehy a rady na zlepšení.

Na krátkodobý pronájem zároveň nelze nahlížet jako na něco, co lze bez problému zvládat po práci. Tento způsob podnikání bere čas i energii, nemluvě o podmínkách, které musí pronajímatel dodržovat. Hostitelé totiž jednak musí odvádět DPH a tato služba zároveň spadá i pod EET. Zároveň je k provozování krátkodobých pronájmů nutné mít zřízenou živnost, s čímž se samozřejmě pojí další a další administrativa.

Další problém poté často nastává se samotným obsazením nemovitosti, a to zejména v zimních měsících, jako je leden, únor a březen. Má-li tak být krátkodobý pronájem regulérním podnikáním, na které se lze spolehnout, je k tomu zapotřebí mít nastavenou určitou cenovou politiku a hlavně strategii. Konkurence je totiž v dnešní době opravdu vysoká.

Nemovitost však lze svěřit do rukou profesionálů, kteří za majitele převezmou veškeré povinnosti na svá bedra. Správu nemovitostí na krátkodobý pronájem v České republice nabízí například nezávislá realitní společnost Bohemian Estates, která svým klientům mj. nabízí i cestu ven z již zmiňovaných úředních náležitostí a zákonných odvodů. Díky tomu, že s klienty vždy podepisují nájemní smlouvu, nejsou jen zodpovědní za pronájem jako takový, ale i za vše ostatní. Veškeré administrativní úkony a platby včetně odvodů zdravotního a sociálního pojištění jsou vyřešeny za klienta, který tak kromě pravidelného inkasování nájemného nedělá prakticky nic.

Společnost Bohemian Estates navíc využívá unikátní globální rezervační systém pro aktivní vyhledávání hostů a zároveň spolupracuje s mezinárodními společnostmi při ubytování jejich zaměstnanců, čímž dochází k dosažení optimální obsazenosti, a tedy výnosu. Kromě pravidelné kontroly bytů a zajištění údržby také umožňuje vlastníkům nemovitostí přístup do rezervačního systému, v němž je možné sledovat veškeré statistiky nemovitosti, a tak je možné sledovat výnosy v reálném čase z pohodlí domova.

Výhodou je taktéž non stop havarijní linka, služby osobní administrátorky, příjem a zpracování pošty a již zmiňovaná komunikace s úřady. Tato služba je tak určena zejména těm, které láká krátkodobý pronájem, neumí si však představit, kde by na něj vzali čas. Cena služby je stanovena na základě parametrů nemovitosti, statistiky ovšem ukazují, že při profesionální správě nemovitosti je dlouhodobě dosahováno vyšších zisků, a tak si na sebe tato služba vydělává sama, zatímco majitelé nemovitosti se mohou věnovat něčemu užitečnějšímu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?