Jak v dětech podporovat kreativitu již od útlého věku?

Jak v dětech podporovat kreativitu již od útlého věku?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Přestože může být kreativita mnohými podceňována, její význam pro profesní i osobní život je nepopiratelný. Lidé kreativní si dokážou poradit v mnoha situacích, dokážou předvídat a adaptovat se a předně, kreativní jedinci mají ke svým ostatním kvalitám přidanou hodnotu, a není sporu o tom, že mohou být se správným vedením v životě velmi úspěšnými.

Nezřídka se ovšem setkáváme s názorem, že lidé kreativní jsou umělci či bohémové, pro něž je těžké mimo umění najít profesní uplatnění. Kreativita však není jen o tom, že má někdo talent na jednu z oblastí umění. Kreativita znamená být flexibilní, originální, senzitivní, komunikativní, umět řešit problémy inovativně a být schopný se učit novým věcem, což jsou všechno klíčové kompetence pro kohokoli, kdo například hledá práci. Proto je důležité tuto vlastnost v dětech rozvíjet již od útlého věku. Jak ale na to? Stačí dítě zapsat na nějaký umělecký kroužek? Nebo je potřeba, aby se rodiče více angažovali?

Důležité je si uvědomit, že kreativita není vrozená vlastnost a jen tak zázračně se neobjeví. Naopak je potřeba ji trénovat a podle odborníků je nejvhodnější doba  na to začít ve věku od tří do šesti let. Právě tehdy jsou děti stále spontánní, žijí ve svém vlastním světě a prakticky nic neomezuje jejich fantazii. A přestože najít vhodný kurz pro takto malé děti je určitě prospěšné, rozvíjení kreativity se mohou věnovat rodiče i doma.

Připravujte dětem výzvy

Jak již bylo řečeno, být kreativní znamená umět řešit problémy inovativně. Aby byl však někdo v dospělosti schopný tuto dovednost využít, je nutné mu již od mala připravovat výzvy, kterým může čelit. Takovou výzvou může být prakticky cokoli, od zavázání si tkaniček přes vyčištění zubů až po zametení smetí. Tato dovednost tak nepřímo souvisí i se samostatností a každá zvládnutá výzva posiluje sebevědomí dítěte. Nesnažte se tak s podobnými činnostmi čekat na to, až bude dítě starší a zkoušejte, co potomek dokáže. Po úspěšném zvládnutí vámi zadaného úkolu nezapomínejte děti chválit.

Vymýšlejte nová pravidla

Říká se, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala. A přestože ve výchově toto asi málokterý rodič ocení, při hrách vám tento přístup pomůže v dítěti rozvíjet kreativitu. Hrajete-li tak s dítětem nějakou hru, zkuste potomka povzbudit k tomu, aby zkusil vymyslet svá vlastní pravidla. Sami po chvíli uvidíte, kam až je schopné dítě zajít a kde leží hranice jeho vlastní fantazie. Tímto zároveň v dítěti budujete poznání toho, že nic není nemožné, zkusí-li se nad konkrétním problémem zamyslet jinak.

Nepřehánějte to s kroužky

Většina rodičů se snaží přijít na to, co vlastně dítě baví a v čem vyniká. Reálně to poté vypadá tak, že má dítě přehršel aktivit a kroužků, na které dochází. To ovšem většinou ústí akorát v to, že  je dítě zahlcené informacemi a učebními metodami a pořádně se nemůže vlastně věnovat ničemu. Doporučuje se tak dítě zapsat na jeden, maximálně dva kroužky a danou činnost poté rozvíjet i doma. Díky tomu bude mít dítě více prostoru na to, aby si uvědomilo, co ho vlastně baví a co mu jde nejlépe.

Co když vy tvořivost v krvi nemáte?

Vhodným způsobem na rozvíjení kreativity je poté samozřejmě i jakákoli tvořivá činnost. Co když to ale není vaše silná stránka? Od toho tu jsou i nejrůznější příměstské tábory či kroužky, kam mohou děti docházet a s vedením dospělých zkoušet nejrůznější tvořivé činnosti a techniky. Takové kroužky a tábory pořádá například i síť prodejen pro kreativce Idea Creative, jejichž kamenné pobočky se nachází v Berouně, v Kladně a v Plzni. „Děti, aniž to vědí, se svou přirozeností milují umění. Jsou hravé, odvážné a bezprostřední a my v Idea Creative věříme, že v každém dítěti je umělec, jehož talent je potřeba podporovat a rozvíjet. Proto pořádáme pravidelná sezení pro děti a příměstské tábory, kde se děti mohou věnovat různým formám kreativního tvoření, a rozvíjet tak svůj um,“ říká Lenka Pachmanová, spolumajitelka Idea Creative. Plán akcí pro děti i pro dospělé naleznete na webových stránkách obchodu, kde zároveň můžete i načerpat inspiraci.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?