Jak vybrat vhodnou sedací soupravu?

Jak vybrat vhodnou sedací soupravu?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Vkusná a kvalitní sedací souprava v obývacích pokojích českých domácností tvoří hlavní relaxační bod již od nepaměti. Je to právě pohovka a křesla, kde rodina doma tráví nejvíce času pohromadě, kde se odpočívá a kde se přijímají návštěvy. Taková sedací souprava proto musí něco vydržet a není od věci do ní investovat. Jaký materiál je nejvhodnější a jak velká by sedací souprava měla být?

Velikost a výška sedací soupravy

Velikost sedací soupravy se odvíjí od dvou faktorů. A to od účelu, ke kterému má sloužit a s ohledem na velikost místnosti, kde bude umístěna. Hledáte-li například pohovku, kterou bude možné v případě návštěv rozložit, musí tomu odpovídat i rozměry místnosti. Pokud má naopak sloužit jen k občasnému posedávání u televize, stačí pohovka dvoumístná. Co se týče výšky sedací soupravy, existují dvě základní kategorie. Nízké, které mají sedák přibližně pod úrovní kolen, a vysoké, jejichž sedák je nad touto úrovní. Ty se hodí spíše pro formálnější účely a ocení je i starší lidé, kterým se z nich bude lépe vstávat. Ujasnit si je potřeba i to, zda potřebujete úložný prostor v pohovce. Ten přijde vhod zejména v malých bytech, v takovém případě se tedy poohlédněte spíše po pohovkách, které ho mají.

Konstrukce sedací soupravy

Kostra sedací soupravy se nejčastěji vyrábí ze dřeva, dřevotřísky nebo kovu. Ty dřevotřískové jsou zpravidla levnější, dřevěné a kovové zase ale více vydrží. „Kostry sedacích souprav vyrábíme z masivního tvrdého dřeva, kde je každý namáhaný spoj jištěn čepováním, lepením a navíc prošroubováním,“ říká Pavel Kružík, majitel firmy specializující se na výrobu nábytku na zakázku PK Interiér. A přestože by vás nižší cena dřevotřískových sedacích souprav mohla zlákat, je třeba si uvědomit, že souprava není investicí na pár let, ale při použití kvalitních materiálů a ohleduplném užívání může přežít celou generaci. Před samotnou koupí tedy zjistěte, z jakého materiálu konstrukce je a nekupujte zajíce v pytli.

Potah sedací soupravy

Typ povrchové úpravy je vhodné volit podle životního stylu. Jiný materiál dobře poslouží rodině s dětmi či zvířaty a jiný zase bezdětnému páru, který nevlastní žádné domácí mazlíčky. Od toho, jaký potah zvolíte, se zároveň odvíjí i péče, kterou je sedací soupravě nutné věnovat. Velmi dobře se pečuje o soupravy kožené, které se díky pravidelné impregnaci jen tak nezničí. Oproti tomu sedací soupravy látkové se podstatně hůře čistí, ocení je však milovníci tradičních kusů nábytku. „Co se týče potahového materiálu, máme k dispozici opravdu pestrou škálu španělských či německých látek. Zároveň nabízíme i soupravy potažené hovězí kůži nebo látky omyvatelné. Záleží jen na zákazníkovi, co si vybere,“ dodává Kružík z PK Interiér.

Design pohovky

Jak ovšem vybrat takovou, která vás za dva roky neomrzí? Nejprve je třeba si ujasnit, v jakém stylu se nese interiér, do kterého sedací soupravu chcete umístit. Jedná-li se o místnost minimalistickou, těžko do ní pořídíte pohovku a křeslo jako ze zámku. Na druhou stranu, převládají-li v místnosti jednoduché barvy, můžete si dovolit s látkou i tvarem trochu zaexperimentovat. Vřele však doporučujeme využít možnosti nechat si pohovku a křeslo vyrobit na míru vašim prostorovým a finančním možnostem a zároveň představám. Výsledná cena totiž v takovém případě není o tolik vyšší, než kdybyste sedací soupravu pořizovali u kvalitního výrobce nábytku, a u zakázky na míru si lze navíc zvolit například i tvrdost nebo měkkost sezení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?