Jak zařídit garsonku? Bydlet lze i v malém prostoru

Jak zařídit garsonku? Bydlet lze i v malém prostoru

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

I když je garsonka malý prostor, s trochou organizace a kreativity v ní lze vytvořit funkční, pohodlné a stylové místo k žití. Jak ji zařídit tak, aby odpovídala vašim potřebám a necítili jste se v ní stísněně? O tipy se podělila interiérová designérka Anke Glut. 

Klíčem je podrobné plánování

Jestliže existuje byt, který vám neodpustí spontánní nákupy, je to právě garsoniéra. Při jejím zařizování je potřeba opravdu podrobně plánovat a mít vše rozmyšlené. „Nejprve je potřeba zvážit, jak budete garsonku využívat a co v ní potřebujete bezpodmínečně mít. Udělejte si seznam věcí, které plánujete koupit a bez kterých se neobejdete. Také musíte znát metráž a ideálně si veškeré vybavení změřte, abyste zjistili, jak se vám do prostoru vejde. V tomto ohledu může hodně pomoci interiérový designér, který dovede vytvořit 3D vizualizace. Ty vám pomohou zjistit, jak celý prostor bude vypadat,“ říká Anke Glut.

Světlo a barvy

Že barvy dovedou opticky zvětšovat prostor, není žádnou novinkou. V garsonce si však na výběr barev dávejte velký pozor. „Malým prostorům obecně svědčí světlé barvy, které ho mohou opticky zvětšit a prodloužit. Vybírejte z odstínů bílé, béžové nebo světle šedé. Aby prostor nepůsobil sterilně, můžete zakomponovat nejrůznější odstíny pastelových barev. Skvěle se bude například vyjímat zelenkavá nebo světle růžová. Naopak si dejte pozor na výrazné celoplošné tapety, které mohou působit skličujícím dojmem,“ doplňuje Glut. Hlavní roli zde také hraje přirozené světlo. Pokuste se tedy světlo proudící z oken nezastiňovat a naopak ho více podpořit vhodným rozmístěním nábytku. Iluzi většího prostoru a více světla pomohou dotvořit i zrcadla. „Můžete například použít zrcadlové dveře na skříně nebo velké zrcadlo na stěnu,“ říká Anke Glut.

Pozornost věnujte úložným prostorům

Je to právě prostor, s čím obyvatelé garsonek bojují nejvíce. Je potřeba ho promyslet už na začátku zařizování, využijte všechny dostupné možnosti. „Skvěle samozřejmě funguje prostor pod postelí, za dveřmi, na stěnách. Vhod také přijdou velkoformátové skříně. Ty je ideální nechat si vyrobit na míru, aby přesně kopírovaly možnosti celého prostoru. Místo stojanů a poliček využívejte věšáky na stěny nebo na dveře. Tak zůstanou věci přehledně uložené a nebudou zabírat moc místa. Celkově by úložné prostory měly být spíše vertikální. Vybírejte vysoké police a skříně, tím získáte více prostoru,“ vysvětluje Anke Glut.

Minimalismus hraje prim

Klíčovým pravidlem v garsonce je minimalismus. Omezte počet věcí, které máte a vybírejte multifunkční kousky nábytku. Taktéž redukujte dekorace a různé ozdobné a upomínkové předměty. Jejich přehršel může celý prostor zaplnit a byt poté bude vypadat neuspořádané a přeplněně.

Zóny

Garsonku je dobré vizuálně rozdělit do více zón. Jednu byste měli mít na spaní, jednu na vaření a jednu na každodenní žití. „Nemusíte nutně kupovat rozdělovací stěny nebo paravány. Vizuálně lze místnost rozdělit například i kobercem nebo vhodně umístěným kusem nábytku. Nejdůležitější je dodržet klid ve spánkové zóně. Z postele by vás neměl rušit výhled na celý prostor, ale spíše byste měli být odděleni od zbytku bytu,“ uzavírá téma interiérová designérka Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?