Klimakterium neboli přechod se u žen projevuje různě. Jedno má však společné pro všechny: žádná žena mu neunikne. Jedná se o zcela novou etapu v život ženy, bohužel ne vždy příjemnou. Projevy klimakteria lze však velmi dobře mírnit: bylinkami a detoxikací…
Když je žena v přechodu, znamená to, že se mění její pohlavní cyklus, jehož aktivita vyhasíná. Dochází k útlumu vaječníků, snižuje se tvorba ženských hormonů, estrogenu a progesteronu, a postupně dojde k úplné absenci menstruace a zároveň ztrátě plodnosti.
K nástupu klimakteria dochází u většiny žen mezi 49. a 55. rokem života. Existuje však nemalé procento výjimek (některé ženy se s nástupem klimakteria potýkají například už po 35. roku života). Nástup klimakteria a jeho průběh do určité míry ovlivňuje genetika, životní styl, ale například i zeměpisná poloha (např. ženy se světlou pletí mívají větší sklon ke klimakterickým potížím).
Co ještě ovlivňuje příchod klimakteria a jeho průběh?
- kouření,
- autoimunitní poruchy (např. snížená funkce štítné žlázy),
- odstranění vaječníků nebo dělohy,
Jen málokterá žena může s úlevou konstatovat, že období klimakteria nijak neprožívala, že ji nic netrápilo. Drtivá většina žen se setká s jedním nebo i více problémy, které se odehrávají na úrovni fyzické, ale nezřídka kdy také psychické.
K nejčastějším potížím spojeným s přechodem patří:
- bolesti hlavy, návaly horka, pocení,
- poruchy spánku, změny nálad, deprese,
- stárnutí pokožky, sklony k nadváze.
Tím však výčet problémů zdaleka nekončí. V důsledku velkých fyziologických změn může dojít i k závažnějším potížím, k nimž patří například osteoporóza, vysoký tlak, zvýšený cholesterol a s ním spojené riziko kardiovaskulárních chorob, inkontinence a nakonec i psychické potíže, vyvolané prudkým poklesem estrogenu.
Jak z toho ven?!
Klimakteriu se nedá uniknout, lze však eliminovat nepříjemnosti s ním spojené. K potlačení příznaků a problémů se běžně používá hormonální stimulační terapie, která však kromě jiného zatěžuje játra a ne každá žena ji snese. Mnohem šetrněji, zato velice účinně působí bylinky v kombinaci s řízenou detoxikací.
Detoxikace při klimakteriu se zaměřuje na:
- vegetativní nervový systém (s ním souvisí potíže, jako jsou bolesti hlavy, návaly, pocení, závratě, bušení srdce, psychické potíže),
- hormonální hladinu (s ní souvisí potíže, vyvolané prudkým poklesem estrogenu – infekce močových cest, inkontinence, suchost sliznice, obecně problémy v sexuálním životě)
- metabolismus (protože jeho změny mohou vést k závažnějším potížím, jako jsou osteoporóza, ateroskleróza, obezita aj.).
Bylinky, jídelníček a další tipy
V první fázi klimakteria by žena měla zvýšit příjem červeného jetele, který je plný fytoestrogenům – hormonům, které se nápadně podobají estrogenu. V další fázi je vhodné zařadit do jídelníčku více sójových produktů (tofu, tempeh aj.). Nakonec se ukázalo jako velmi prospěšné užívání produktů s mateří kašičkou, která dokáže organismus chránit před oxidativním stresem a tím pádem i před stárnutím. Dále také mírní pocit vyčerpání a podporuje činnost nervů.
- Mořské plody a rostlinné oleje, lisované za studena, mají na organismus v klimakteriu blahodárný vliv.
- V jídelníčku by neměly chybět luštěniny: hrách, čočka a fazole.
- Vhodné jsou občasné jaterní očistné kúry, pravidelný pohyb, ideálně chůze.
- Ženy, které trápí přechod, by se měly vyhnout kouření, alkoholu, příliš kořeněným jídlům, kofeinu.
- Z bylinek se doporučuje pozvat si na pomoc červený jetel, třezalku, chmel, meduňku, drmek, kontryhel, ženšen nebo šalvěj.
Informační kapky Joalis, určené k řízené detoxikaci při klimakteriu:
- Activ-Col
- MeHerb
- Biosalz
- Hypotal
- Vegeton
- Streson + Emoce
Více o přípravcích a řízené detoxikaci se dozvíte v bulletinu Joalis info březen-duben/2017 a na www.joalis.cz.