Kdy je vhodné vyměnit pneumatiky?

Kdy je vhodné vyměnit pneumatiky?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pravidelná údržba vozidla zahrnuje i otázku, zda jsou pneumatiky v pořádku a nejsou sjeté. Nejde to bohužel vyhodnotit jen tak od oka. Klíčová je totiž hloubka drážek, která se musí měřit. Jak a kde se měří hloubka dezénu pneumatiky? A v jakých případech je ještě nejvyšší čas pneumatiky vyměnit?

Dokud výměnu pneumatik po zimě a na zimu řešil servis, nijak zásadně nás hloubka dezénu netrápila. Pokud si kupujeme nové pneumatiky, máme jistotu, že je vše v nejlepším pořádku. Použití starých pneumatik a výměna svépomocí už je spojena s otázkami.

Proč měřit hloubku dezénu?

Minimální hloubka dezénu pneumatik je dána zákonem, a to u letních pneumatik na 1,6 milimetru, u zimních na čtyři milimetry. Hlavní důvod je bezpečnost na silnicích, protože opotřebená pneumatika je náchylnější k defektu a k aquaplaningu. Její přilnavost je oproti stavu z výroby horší a celkově se zhoršují vlastnosti, které výrobce s pneumatikou garantoval. Se sjetými pneumatikami se také prodlužuje brzdná dráha. V nejlepším případě to může skončit pokutou, v tom horším zaviněním nehody.

Odborníci doporučují nepoužívat letní pneumatiky s hloubkou dezénu menší než dva milimetry. Od této hodnoty už se snižuje schopnost správně odvádět vodu. Čím hlubší je dezén, tím rychleji se pneumatika na vodě chytne a urychlí přilnavost. Vyznáte se v pravidlech, kdy musíte mít na autě zimní pneumatiky a kdy už je můžete vyměnit? Použití letních pneumatik ve sněhu a při náledí, stejně tak i jízda s ojetými pneumatikami, je nebezpečná. V případě nehody riskujete kromě zdraví i to, že vám pojišťovna odmítne hradit z havarijního pojištění nebo i povinného ručení. To nejvýhodnější povinné ručení získáte porovnáním aktuálních nabídek trhu. Stačí zadat pár údajů o vás a vašem voze do nezávislého internetového srovnávače Porovnej24.cz.

Kde se měří hloubka dezénu pneumatiky?

Hloubku dezénu pneumatik si snadno změříte sami. Pro měření pneumatik, které máte na autě, zastavte na rovince a co nejvíce vytočte přední kola do strany, abyste k nim měli snazší přístup. Místo, kde budete měřit, očistěte od kamínků a jiných nečistot. Hloubku pneumatik můžete sami změřit hloubkoměrem, který koupíte jednoduše v autoservisu, v hobby marketu nebo na některých čerpacích stanicích. Ty nejlevnější stojí pár desítek korun.

Jako orientační je možné brát měření mincí. Mince se vloží do drážky běhounu a podle toho, kolik z ní zůstane přečnívat, určíme, zda je potřeba pneumatiku vyměnit. Na letní pneumatiky se používá pětikoruna. Pokud je celá vidět, pneumatiku je potřeba vyměnit. U zimních pneumatik si vezměte padesátikorunu. Pokud je vidět vnější okraj mince, je pneumatika sjetá.

Kdy ještě pneumatiky vyměnit?

Důležitý je i věk pneumatik, jejich stáří nesmí přesáhnout deset let. Najděte si kód DOT, jehož poslední čtyřčíslí značí týden a rok výroby pneumatiky. Číslo 2812 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 28. týdnu roku 2012. Stará pneumatika už není tak přilnavá, materiál nefunguje jako nový. Na nápravě vždy měňte obě pneumatiky. Ve chvíli, kdy už má pneumatika za sebou jednu sezónu a druhou chcete měnit, budou muset jít dolů obě – jen tak zachováte jejich shodné vlastnosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?