Klíčem k úspěchu v tradingu je praxe. Dovede vás totiž ke konzistenci

Klíčem k úspěchu v tradingu je praxe. Dovede vás totiž ke konzistenci

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

V běžném životě se používá úsloví „praxe dělá mistra“. Platí to ale také o podnikání na trzích? A je vůbec dokonalost to, co definuje úspěšného obchodníka? V mnoha oblastech života tomu tak opravdu je – čím více se dané činnosti věnujeme, tím více si ji osvojujeme a zdokonalujeme se v ní. Na finančních trzích to však neplatí. Procvičování v tradingu bohužel automaticky neznamená, že se budete posouvat kupředu a zlepšovat, vysvětluje Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB.

Představte si situaci, že stále dokola opakujete jednu a tu samou chybu. Pochopitelně se z vás jejím opakováním nestane mistr obchodu. Naopak, čím déle ji budete dělat, tím hůře se jí budete zbavovat. V závislosti na tom mohou být vaše výsledky horší a horší. Když se nenaučíte základy tradingu a řízení rizik, nikdy z vás úspěšný obchodník nebude, ať už uděláte obchodů, kolik chcete. Jaká jsou pravidla pro dlouhodobý úspěch?

Cvičte v reálném prostředí

Chcete vědět, jestli to, co děláte, je opravdu smysluplný trading? Otestujte to v reálném prostředí. „Začátečníkům doporučuji demo účet, kde si budou moci v praxi natrénovat vstupování do pozice, řízení obchodu i rizik, naučí se rozpoznávat trendy a vybrousí si porozumění zákonitostem tradingu. Toto vše by mělo být důkladně otestováno ve všech fázích podnikání, s kterými se v praxi běžně setkáme. Tedy jde o období stability a klidu, ale také zvýšené volatility, fázi, když je trh v trendu nebo se pohybuje do strany. Doporučuji vše si zapisovat do obchodního deníku a průběžně vyhodnocovat, co vám funguje nejlépe a u čeho se také nejlépe cítíte. Psychická kondice je pro úspěšný obchod nesmírně důležitá. Až tohle zjistíte, můžete přejít na reálný účet a začít se pohybovat na trhu naostro,“ říká Jaroslav Brychta z XTB.

Brokerská společnost XTB je podle zprávy Finance Magnates za čtvrté čtvrtletí 2020 pátým brokerem na světě co se týče počtu aktivních účtů. Z předběžných finančních výsledků za rok 2020, zveřejněných v únoru, tato společnost vykázala z rekordních hodnot výnosů a zisků i nejvyšší hodnoty z hlediska aktivních klientů.

Veďte si obchodní deník a dělejte si analýzy

Zapisujte všechny vaše poznatky a zkušenost černé na bílém. Jedině tak budete vědět, jak si skutečně stojíte. Pokud totiž nebudete vědět, jak na tom jste, nebudete schopni vaše úspěchy konzistentně opakovat dále. Neustále vyhodnocujte vaše obchodování a dělejte si poznámky pro příští kroky. „Máte-li například stanovené dvě různé obchodní strategie pro různé fáze trhu, radím zvážit nasazení pouze jedné z nich ve fázi, která té druhé nesvědčí. Díky vedení obchodního deníku brzy odhalíte vaše silné i slabé stránky a můžete se zaměřit na zlepšování té lepší. Pamatujte, že dobré obchody nedělá dobrý obchodní systém, ale dobrý trader,“ radí Jaroslav Brychta.

S tím, jak uspět na burze, může dost pomoci plánovaná Online trading konference 2021, největší tuzemská událost pro tradery, která se koná v sobotu 27.3. 2021 a je určená pro začátečníky i pokročilé. Tím, že proběhne online, je kompletně zdarma a těšit se můžete na známá jména českého tradingu jako jsou Marek Vaňha, Jaroslav Brychta, Tomáš Vobořil, Vojtěch Slovák a další.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?