Koberce v domácnosti: Jak je vybrat?

Koberce v domácnosti: Jak je vybrat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koberce jsou pro své nenahraditelné vlastnosti již roky nedílnou součástí interiérů. Jedná se totiž o poměrně nenákladnou investici, která dokáže zcela změnit atmosféru v místnosti a vytvořit útulný a hřejivý prostor. V dnešní době ovšem existuje tolik druhů této podlahové krytiny na trhu, že je občas těžké se v nabídce zorientovat. Pojďme si nyní shrnout vše, co si je potřeba před samotným nákupem ujasnit.

Kam chcete koberec umístit?

Koberce se nejčastěji umisťují do ložnic, obývacích a dětských pokojů a najdeme je i v kuchyních. Nepraktické je potom umístit je do chodeb, kde je náročnější údržba. Ve výše zmíněných místnostech je ovšem důležité si rozmyslet, zda si přejete koberec celoplošný nebo kusový. Ten lidé často pořizují zejména z estetických důvodů. Oproti tomu koberce celoplošné vytváří lepší akustiku a drží v místnosti až o 25 % více tepla, a tím šetří energii.

Pokud plánujete pořídit koberec do dětského pokoje, vybírejte takový, který je vyroben ze syntetických materiálů, jako je například polyamid, a který má nízký vlas. Koberec se poté snáze udržuje. Do ložnice naopak můžete zvolit koberce střižené s vyšším vlasem. Ty jsou možná o něco více náročnější na údržbu a doporučuje se je nechat v pravidelném intervalu profesionálně vyčistit, jsou ovšem velmi příjemné na dotek a mají luxusnější vzhled.

V případě pořízení koberce do obývacího pokoje je kromě použitého materiálu nejdůležitějším kritériem design. Ta tam jsou doby, kdy obývákům vévodily koberce s těžkými vzory a sytými barvami. Nyní jsou v módě koberce zemitých barev a jednobarevné, které lze jednoduše zkombinovat s ostatními textiliemi v místnosti. Pokud máte navíc doma zvíře, které s vámi tráví čas uvnitř, je vhodné vybrat takovou barvu koberce, která ladí se zvířecí srstí mazlíčka. Budete za to do budoucna vděční.

Zcela odlišným druhem koberců jsou poté ty, které se umisťují do kuchyně. Tam jednoznačně doporučujeme koupit koberec kusový, který lze omývat vodou. V nabídce je má například společnost Koberce Trend na svém e-shopu.

Konzultujte výběr koberce s odborníky

Co se ovšem týče koberců celoplošných, je vhodnější je vybírat přímo ve specializovaných prodejnách, kde si můžete zblízka prohlédnout vzor a koberec osahat. Vaše požadavky je navíc lepší konzultovat s odborníky. Sdělte jim svá očekávání a neopomeňte zmínit, zda s vámi byt obývají ratolesti či zvířecí mazlíčci.

 „Zaměstnanci všech našich prodejen jsou v dané problematice odborně vyškoleni a dokážou pomoci nejen s výběrem, ale i s vhodnou barvou, způsobem pokládky, výběrem doplňků a správnou údržbou. Nečekáme, že se každý zákazník bude orientovat v široké nabídce koberců, od toho jsme tu my,“ říká Renáta Stuchlíková za Koberce Trend, jejichž prodejny naleznete po celé České republice i na Slovensku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?