Komu se vyplatí domácí fotovoltaika s baterií? Těm, kteří si to dobře propočítají

Komu se vyplatí domácí fotovoltaika s baterií? Těm, kteří si to dobře propočítají

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nejlepší cesta k úsporné domácnosti vede přes domácí fotovoltaickou elektrárnu s bateriemi, kde elektrickou energii vyrábíte a efektivně ukládáte do výkonných akumulátorů. Je to pravda? Dá se říct, že ano, pokud si vše dobře rozmyslíte a propočítáte. Pokud tuto podmínku splníte, náklady na energie se vám sníží o desítky procent.

Zatím největší boom nově zbudovaných domácích fotovoltaických elektráren nastal v roce 2022 vlivem zvyšující se inflace a energetické krize, kdy se české domácnosti ocitly pod tlakem neúprosného zdražování a hledali cestu ven. Přesto na základě dat Česko stále zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, jako jsou třeba rodinné domy. Pokrytí solárními panely v sousedních zemích včetně Slovenska se pohybuje v desítkách procent, u nás to jsou spíše jednotky.

Energie z přírodních a obnovitelných zdrojů jsou řešením na celou řadu znepokojujících otázek současnosti, jako např. zbavení se závislosti na ruském plynu, do budoucna nejistých cen za energie i boje s vysokou inflací. Domácí fotovoltaika na střeše rodinného nebo bytového domu může být pravým řešení. Obzvlášť když je na její instalaci možné čerpat státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Dotace se pohybují v řádu desítek i stovek tisíc s odborným posudkem. Podle odborníků je fotovoltaika získaná částečná na dotaci ideální kombinací toho, jak se bránit nejistým prognózám na energetickém trhu a zajistit si značnou soběstačnost. Kromě čistě úsporných důvodů je silnou motivací i ekologická stránka jejich provozu a větší nezávislost na plynu i elektrické síti v případě výpadků.

Prvním krokem je výběr dodavatele

Kvalitní a solidní dodavatel by měl umět navrhnout na klíč realizaci celé domácí fotovoltaické soustavy včetně tepelného čerpadla. Důležité je, aby dobře posoudil individuální podmínky a zákazník neplatil za něco, co pro něj nemá využití. Do propočítání investice patří i zohlednění vyúčtování za elektřinu a odhad budoucí spotřeby, na které se přirozeně podepíše instalace tepelného čerpadla. V úvahu poté můžete vzít i pořízení elektromobilu či klimatizace a udělat další kroky vstříc zelené budoucnosti. Zpozorněte, pokud vás vybraný dodavatel nutí vše naplánovat a rozhodnout online bez prohlídky na místě. Návštěva technika a odborná prohlídka je zcela zásadní pro prozkoumání možností připojení solárních panelů s bateriemi a umístění tzv. zázemí pro fotovoltaiku. Samozřejmostí by také měla být také pomoct s vyřízením papírování k dotacím i žádosti o připojení k síti.

Problémů, které se mohou vyskytnout po neprofesionální instalaci, je totiž celá řada – do střechy může po instalaci zatékat, elektrárna může fungovat špatně nebo vám mohou hrozit sankce od úřadů kvůli špatné dokumentaci. Když si vyberete fotovoltaický systém, montáž elektrárny obvykle trvá zhruba tři až čtyři měsíce od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy. Cena fotovoltaiky záleží na instalovaném výkonu a na velikosti bateriového úložiště. U LAMA home, jednoho z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, můžete nejlevnější fotovoltaiku pořídit už za 199 tisíc včetně dotace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?