Koupě nemovitosti má svá rizika, lze jim ovšem předejít

Koupě nemovitosti má svá rizika, lze jim ovšem předejít

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nemovitosti většinu z nás čeká jen jednou za život. Často na ní navíc padnou veškeré dosavadní úspory a tak zde není prostor na zbytečné chyby. Celý proces ovšem může ohrozit nespočet faktorů, od výběru nesolidní realitní kanceláře až po skryté technické vady nemovitosti, které nás v důsledku mohou stát statisíce korun. Jak tedy ochránit sebe a své finance a zároveň najít nemovitost přesně podle našich představ?

Nejčastější rizika spojená s investicí do nemovitosti

Před samotnou koupí si většina lidí pokládá otázka, zda využít služeb realitních kanceláří či nikoli. A přestože k problémům může dojít v obou případech, koupě nemovitosti na vlastní pěst je poněkud odvážná. Jak již bylo řečeno, k tomuto kroku dochází jednou, možná dvakrát za život, a tak je zřejmé, že kupující nemůže mít veškeré potřebné know how. Neochrání ho tak poté ani obezřetné jednání, jelikož vlastně pořádně neví, kde problémy předvídat. Ty mohou nastat například u prodávajícího. Nezřídka se totiž setkáváme se situací, kdy prodávající nemá oprávnění s nemovitostí nakládat. Pokud si tak vyhlédneme nějakou nemovitost a dojde k situaci, kdy se rozhodneme pro koupi, jen nutné tuto nemovitost prověřit v katastru nemovitostí. Zanedbání tohoto kroku by totiž třeba mohlo vést ke koupi nemovitosti zatížené právy, které podstatně snižují její hodnotu, nebo v případě porušení předkupního práva i k neplatnosti převodu. Neméně závažné jsou i skryté technické vady nemovitosti. Přestože by totiž měl být stav nemovitosti detailně popsán v kupní smlouvě a dle zákona je prodávající zodpovědný za neupozornění na vady, realita je jiná. Kupujeme-li tedy nemovitost na vlastní pěst, v tomto kroku se bez odborníka rozhodně neobejdeme. Inspektor nemovitosti totiž může odhalit nejrůznější vady, čímž  nám v budoucnu buď ušetří náklady na rekonstrukci nebo se díky tomu dá alespoň snížit neadekvátně vysoká kupní cena. Myslet je poté třeba i na smluvní dokumentaci, jejíž znění může nahrávat prodávajícímu, o to více, zastupuje-li ho realitní kancelář. Zároveň je nutné si uvědomit, že je takřka nemožné koupit nemovitost na vlastní pěst během týdne či dvou. Již samotný proces vyhledávání totiž může trvat několik týdnů a trh s realitami bychom měli sledovat každý den, chceme-li, aby nám neutekly ty nejlepší nabídky. Není potom od věci spočítat si, kolik času budeme muset do koupě nemovitosti investovat a zda by nebylo lepší obrátit se na profesionály z oboru. To nás ovšem přivádí k tomu, že je nutné udělat si menší průzkum trhu předtím, než se na nějakou realitní kancelář obrátíme. Směrodatné jsou v tomto ohledu zejména zkušenosti zákazníků před námi a rozsah služeb, které daná společnost nabízí. Ta by totiž měla být kupujícímu oporou od samého začátku do konce a poskytnout mu poradenství ve všech aspektech investice, včetně vyhledání nemovitosti, kontroly smluvní dokumentace nebo třeba i financování.

Realitní služba, která stojí na straně kupujícího

Komplexní služby při nákupu nemovitosti nabízí i internetová realitní služba Bydlimesnadno.cz. „Věříme, že investice do nemovitosti nemusí být zdlouhavá a náročná, když má klient po ruce někoho, kdo má s touto problematikou zkušenosti. Na rozdíl od realitních kanceláří jsme vždy na straně kupujícího a snažíme se tak změnit nízké standardy služeb na realitním trhu, čímž vytváříme přirozenou protiváhu realitním kancelářím,“ říká Josef Lebeda, spolumajitel Bydlimesnadno.cz. Prioritami této služby jsou přehlednost, jednoduchost a komplexnost, a kupujícím nabízí nejen vyhledání nemovitosti a dohodnutí prohlídky, ale také kontrolu smluvní dokumentace, zajištění financování nebo třeba i kompletní rekonstrukci, bytový design či úklid a stěhování. Klient tak nemusí trávit hodiny denně řešením všech náležitostí a může celý proces přenechat odborníkům.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?