Koupě nemovitosti na vlastní pěst je riziková, odborníci nás mohou ochránit před možnými nástrahami

Koupě nemovitosti na vlastní pěst je riziková, odborníci nás mohou ochránit před možnými nástrahami

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Investice do nemovitosti je i přes aktuální situaci na českém realitním trhu stále jedním z nejméně rizikových způsobů zhodnocení peněz. Většinou na ni však padnou naše celoživotní úspory, a tak bychom měli být maximálně obezřetní. S jakými nástrahami se můžeme setkat a existuje spolehlivý způsob, jak se co nejvíce chránit?

Jestliže je proces koupě nemovitosti časově náročný a vyžaduje určité know how, jinak na tom není ani samotný prodej. S ním se ovšem vlastníci nemovitostí čím dál častěji obracejí na realitní kanceláře, které jsou v této problematice zběhlé. Na základě toho ovšem dochází k jednomu z nejčastějších problémů pro potenciální kupce nemovitostí, kteří se ocitnou v situaci, kdy proti sobě mají daleko zkušenějšího protivníka a při prohlídkách a následném vyjednávání musí čelit nátlaku ze strany realitních makléřů.

Problémům se ovšem nevyhneme ani v případech, že nákup nemovitosti poptáme u klasické realitní kanceláře. „Jedním z hlavních rizik je střet zájmů na straně makléře. Motivací makléře běžné realitní kanceláře je co nejrychleji dosáhnout provize z uzavřeného obchodu. Není tedy v jeho zájmu ukazovat negativní stránky obchodované nemovitosti a upozorňovat na případné technické či právní vady. Kupující pak často čelí nevýhodným, až drtivým podmínkám, které je bez předchozích zkušeností prakticky nemožné zaznamenat“ upozorňuje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která v oboru působí více než 10 let.

Dále se však můžeme setkat například s tím, že nemovitost právně neexistuje, je zatížena věcným břemenem nebo jinými omezeními vlastnického práva či je ve špatném stavu. Výjimkou poté nejsou ani situace, kdy prodávající není vlastníkem nebo není jediným vlastníkem a nemovitost může prodat jen se souhlasem ostatních vlastníků.

Myslet je ovšem třeba i na smluvní dokumentaci, která často může obsahovat nevýhodná znění pro kupující stranu a její nedůsledné prostudování může být v důsledku fatální. Jak ale tedy mohou zájemci o koupi nemovitosti postupovat? Důležité je si uvědomit, že při koupi nemovitosti musí jíst veškerá impulzivní rozhodnutí stranou a že je nutné se umět na realitním trhu pohybovat a mít potřebné zkušenosti. A pokud je nemáme, je na místě vyhledat pomoc profesionálů, kteří dokážou rizika spojená s koupí nemovitosti zcela eliminovat.

Komplexní řešení v oblasti správy a investic do rezidenčních a komerčních nemovitostí nabízí i zmiňovaná nezávislá realitní společnost, Bohemian Estates, která stojí na straně klienta od začátku až do konce celého procesu a ochrání ho tak před jakýmikoli riziky, která mohou nastat.

„Tato služba je určena především všem, kteří si chtějí vybrat z nejlepších nabídek jako první a všem, kteří by se při koupi nemovitosti rádi vyhnuli nepříjemným překvapením a zároveň ušetřili. Běžně totiž vyhledáváme i nemovitosti ve dražbách, kdy jsou ceny mnohdy až o 30 % nižší,“ uzavírá Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?