Koupě nemovitosti: Profesionálové vám pomohou eliminovat rizika ohrožující bezpečnost celé transakce

Koupě nemovitosti: Profesionálové vám pomohou eliminovat rizika ohrožující bezpečnost celé transakce

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože je koupě nemovitosti poměrně komplikovaný a zdlouhavý proces, lidé se do něj často pouští s vervou a odhodláním na vlastní pěst. Při celém procesu se však může pokazit hned několik věcí, které mohou v důsledku vyústit ve značné finanční ztráty a negativně ovlivnit celý dojem z nového domova. Proto není od věci přizvat si ke koupi nemovitosti profesionály, kteří znají realitní trh jako své boty. V čem konkrétně vám ale mohou pomoci? A proč se vyplatí přenechat tuto starost někomu jinému?

Úskalí koupě aneb s čím lidé nepočítají

Koupě nemovitosti zní pro někoho, kdo se do ní pouští v životě poprvé, poměrně jednoduše. Teoreticky je totiž potřeba jen najít ideální nemovitosti, zajistit si financování a po podepsání kupní smlouvy se nastěhovat. Opak je ale pravdou a v celém procesu může dojít hned k několika komplikacím. „Koupě nemovitosti je namáhavý proces skládající se z několika dílčích úkonů, z nichž každý vyžaduje určitou znalost dané problematiky. Tím nechceme kupce zbytečně děsit, ale spíše je připravit na to, že nemusí jít vše podle plánu,“ říká Matěj Kunc, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz.

Ten zároveň upozorňuje na to, že první zádrhel se zpravidla objevuje již při samotném vyhledávání. „Nabízených nemovitosti určitě není málo, ale po podrobnějším zkoumání lidé většinou zjistí, že nabízené nemovitosti ani zdaleka nesplňují jejich kritéria, a tak může samotný objev nemovitosti trvat klidně i několik týdnů, během kterých musí zájemce o koupi trávit hodiny denně na realitních portálech. I tak je však nutné si uvědomit, že ty nejlepší nemovitosti jsou často obchodovány neveřejně či se k nim jako první dostávají realitní kanceláře či specializované internetové portály,“ popisuje Kunc problematiku vyhledávání.

Problémy se poté mohou vyskytnout i při osobních prohlídkách. „Osobní prohlídku by měl každý absolvovat s profesionálem, který je schopen posoudit technický stav objektu a jednoznačně říct, zda se vyplatí do koupě jít a kolik bude v budoucnu stát případná rekonstrukce. Bude-li totiž nějaký takový zásah nutný, lze smlouvat o ceně. Je-li ovšem prodávající strana zastoupena realitním makléřem, není jednoduché cenu nemovitosti snížit. Realitní makléři jsou díky letům praxe trénovaní a je potřeba se obrnit jistou dávkou asertivity,“ dodává Matěj Kunc.

Zádrhel však může nastat i ve smluvní dokumentaci, u které není výjimkou, že obsahuje nevýhodné znění pro kupující stranu. A zcela samostatnou kapitolou jsou poté právní vady nemovitosti. „Nemovitost může mít například více majitelů či může být zatížena věcným břemenem. Proto doporučuji mít na své straně právníka, který je schopen konkrétní nemovitost podrobně prozkoumat a následně zkontrolovat smluvní dokumentaci, aby si byl kupec jistý tím, že je vše tak, jak má být,“ říká Kunc.

Proč si ke koupi přizvat odborníky z oboru?

Vezmete-li ovšem v potaz, že byste během koupě měli využít služeb stavebního znalce a minimálně právníka, je mnohem jednodušší svěřit celý proces do rukou někoho, kdo má s danou problematikou bohaté zkušenosti a nabízí veškeré služby pod jednou střechou. „Naším heslem v Bydlimesnadno.cz je především jednoduchost a komplexnost nabízených služeb. Chceme zákazníkům celý proces co nejvíce ulehčit, a proto nabízíme veškeré služby, kterých lze při koupi nemovitosti využít. Pro kupce tak nemovitost vyhledáme, posoudíme, doprovodíme je na osobní prohlídky, zkontrolujeme smluvní dokumentaci, ale pomoci můžeme i s financováním, rekonstrukcí či se samotným stěhováním. Koupě nemovitosti totiž nemusí být zdlouhavá a náročná, máte-li na své straně někoho, kdo se v tomto oboru vyzná,“ uzavírá Matěj Kunc.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?